Detsember 17 - Jaanuar 18

 

Head liikmesklubid, treenerid ja suusasõbrad!

HEAD UUT SUUSATAMISE AASTAT 2018!

 

Tänavune taliolümpia hooaeg on hoogsalt käimas ja pakkunud juba nii õnnestumisi kui kurbi hetki, seda eelkõige kehvade lumeolude tõttu. Sellegipoolest vaatame optimistlikult allesjäänud kuudele kui võimalusele olemasolevates tingimustes treenida, korraldada võistlusi ja saavutada häid kohti tipptasemel. Meie suusaalade info ja tulemused on nähtavad käesolevas infokirjas.

 

6-7. jaanuaril 2018 toimuma pidanud kahevõistluse MK etapi ärajäämisest:

Kahjuks olime sunnitud eelmise aasta 29. detsembri hommikul vastu võtma raske otsuse jätta 2018.a. algusesse planeeritud kahevõistluse MK etapp ära. Otsus sündis raske südamega, aga pärast hüppemäel ja suusarajal valitsevate lumeolude põhjalikku inspekteerimist ja kohtumist MK etapi korraldustiimi, Tehvandi rajameistrite ja spetsiaalselt kohale sõitnud FIS esindja Jan Rune Gravega olime sunnitud MK etapi ära jäämise otsuse vastu võtma.

Määravaks põhjuseks said väga kehvad ja prognooside põhjal veelgi halvenevad lumeolud Tehvandil. Kuna peamiseks murekohaks oli just suusarada, kus aasta lõpu viimase nädala vihm palju kahju tegi, siis kaalusime erinevaid alternatiivne, aga kahjuks on ka lühema raja valmimine võistluse ajaks suure tõenäosusega võimatu missioon. See on suur risk, mida me korraldajatena võtta ei saa. Otsuse tegemiseks kaasati kõikvõimalikke ilmaprognoose, aga mitte ükski neist ei näidanud piisavalt külmakraade, et saaksime lund toota.

 

ESL tänab kõiki meie toetajaid, korraldusmeeskonnaliikmeid, abilisi ja kaasa elajaid. Saame väikese avansina täna öelda, et kahevõistluse MK etapp Tehvandil kindlasti toimub ning uudiseid on oodata pigem varem kui hiljem.

 

Eelolevatest võistlustest:

Kuigi oleme pidanud lumeolude tõttu jätma ära mõned võistlused, siis täna käib töö selle nimel, et jaanuaris planeeritud EMV-d ja noortesarjade etapid viiakse siiski läbi. Ilmaprognoos lubab hetkel külma ja lund, et vajalikud rajad valmis teha nii loodusliku lume kui inimkätega antud panusena. Loodetavasti saame pidada juba sel pühapäeval, 7. jaanuari murdmaasuusatamise noorte EMV Haanjas ja järgmisel nädalal kõik teised vanuserühmad ja distantsid juba Otepääl, Tehvandil.

 

Värske infona saame öelda, et alates 3. jaanuarist on ESL-is tööl ka uus murdmaasuusatamise alajuht Ergo Leibak, ergo@suusaliit.ee.

 

Edu meile kõigile talvehooajal!

 

Tõnu Seil

ESL peasekretär

 

 

--------------------

 

Kahevõistluse MK etapp jäi ilmaolude tõttu ära

 

Otepääl 5.-7. jaanuaril esmakordselt toimuma pidanud kahevõistluse MK-etapp jäi lumepuuduse tõttu ära. 29. detsembri hommikul kohtusid Tehvandil Maailmakarikaetapi korraldustiim, Tehvandi rajameistrid ja Rahvusvahelise Suusaliidu kahevõistluse esindaja Jan Rune Grave, et viia läbi viimane suusahüppemäe ja suusaraja inspektsioon. Pärast kahetunnist arutelu võeti koos FISiga vastu ühehäälne otsus MK-etapp ära jätta. Määravaks põhjuseks said väga kehvad ja prognooside põhjal veelgi halvenevad lumeolud Tehvandil.

 

"Võtsime ilmaennustused, pöördusime Eesti professionaalide poole. Mure on selles, mis ükspäev vihm tegi. Ja mure on selles, mis tuleb täna ja lähipäevadel. Hüppemägi ei pea lihtsalt sellele vastu," selgitas kahevõistluse ala juht Rauno Loit. "Poleks seda vihma tulnud, oleks mingid variandid olemas olnud. Aga soe tuul ja vihm mitu päeva järjest tähendavad, et me ei suuda tipptasemel võistlust korraldada. See peab ikkagi olema maailmatasemel."

Samas kinnitas MK-etapi projektijuht Ago Markvardt, et murekoht oli ka suusarada. "Kahjuks on ka lühema raja valmimine võistluse ajaks suure tõenäosusega võimatu missioon. See on suur risk, mida me korraldajatena võtta ei saa." 

Loe SIIT, kuidas ilmataat on varemgi Otepää MK etapid tuksi keeranud ja SIIT mida teevad Eesti kahevõistlejad toimuma pidanud etapi asemel.

 

 

---------------------

 

SUUSAHÜPPED JA KAHEVÕISTLUS

 

Aasta viimasel kuul tabasid kahevõistlejaid järjestikku haigused. Tänu sellele jäi detsembri esimesel võistlusel meeskonna võistlusel Lillehammeris osalemata ning parima koha eest hoolitses seal eestlastest Karl-August Tiirmaa, kes teenis individuaalsel võistlusel 46. koha. Edasi pidid tervenenud Kristjan Ilves ja Karl-August Tiirmaa osalema Ramsau maailmakarika etapil ning Han Hendrik Piho, Kail Piho ja Andreas Ilves kontinentaalkarika etapil Ameerika Ühendriikides. Kui kõik teised sportlased olid terved, siis Karl-Augustit tabas paar päeva enne Ramsausse sõitu sama mure, mis Kristjanil enne Lillehammeri maailmakarikat. Kristjan Ilves osales Ramsaus ainsa eestlasena, kus esimesel päeval saavutas ta 31. koha ning teisel päeval 39. koha. Kristjan on teeninud maailmakarikasarja punktid enne kalendriaasta vahetumist Rukal ning paikneb nende punktidega selle hooaja seisuga 31. kohal. Maailma edetabelis on eestlane 42. Kail ja Han Hendrik Piho ning Andreas Ilves osalesid samal ajal Ameerika Ühendriikides kontinentaalkarikasarja osavõistlustel. Sportlaste parimad kohad antud võistlustel olid 21., 19. ja 29. Tänu Ameerikas käigule parandasid kahevõistlejad võimalusi kvalifitseeruda meeskondlikult olümpiale ning samuti märkimisväärne on Andreas Ilvese 29. koht, sest lisandunud on kahevõistlejatele sportlane, kes võib Eestit esindada maailmakarikasarjas. Järgnevad võistlused toimuvad kahevõistlejatel Klingenthalis, kus osalevad eestlased terve meeskonnaga. Klingenthali lähevad sportlased osalema kontinentaalkarikasarja etapile, kuna Otepää maailmakarikasarja etapp jäi lume puuduse tõttu ära.

 

Suusahüppajate maailmakarikasarjas startisid Martti Nõmme ja Artti Aigro kuu alguses Titisee-Neustadtis, kus parima 50-ne mehe sekka pääses kahest eestlasest Artti Aigro. Lõppvõistlusel piirdus Artti 50nda kohaga. Engelbergis toimunud suusahüpete maailmakarikasarja etapil osales eestlastest ainult Martti Nõmme ning kvalifikatsioonis 62. koha saavutanud sportlane 50-ne parima sekka ei pääsenud. Detsembris toimunud Ruka kontinentaalkarikasarja etapil osalesid Artti Aigro, Kevin Maltsev ja Taavi Pappel. Eestlastest parima koha eest hoolitses Artti Aigro, kes teisel võistluspäeval paiknes kokkuvõttes 24-ndal real. Suusahüppajate karusell käib täispööretel hetkel 4-hüppemäe turnee, kus eestlastest osaleb Artti Aigro.

 

Noorte karikasarjas toimus talvine esimene etapp ning üldkokkuvõtte viies etapp. Oli tore tõdeda, et muidu vaestes ilmastiku oludes olid Otepääl Apteekrimäel hüppemäed võistlusteks valmis. Osalemas oli stardinimekirjas 46 noort ning kõige mahukam vanuseklass sellest M-10 vanuseklass, kuhu oli ennast algselt kirja pannud 16 noormeest ning hüppama asus sealt 13.

Videokokkuvõtet võistlustest vaata SIIT.

Järgmised võistlused noortele toimuvad 20.01.2018 Võrus Andsumäel!

 

 

 

--------------------

 

 

MÄESUUSATAMINE

 

Mäesuusatajate hooaeg kulgeb plaanipäraselt ja kõik meie sportlased võistlevad erinevatel kontinentidel, erinevates suusakeskustes, erinevas konkurentsis – kõigil üks eesmärk - leida hooaja tippvõistlusteks oma parimad pöörded. Jaanuari lõpus ootab ees juunioride maailmameistrivõistlused Davosis. Veebruaris on kogu maailma pilgud pööratud Lõuna Koreasse, PyeongChangi ja Eesti Olümpiakomitee delegatsiooni koosseisus on võistlustulle astumas Eesti poolt nii nais- kui meessportlane. Naistest konkureerivad sellele kohale Anna Lotta Jõgeva ja Lise Anette Vaher; Meestest kandideerivad ühele olümpiakohale Tõnis Luik, Juhan Luik, Tormis Laine ja Sten Mark Virro.

 

Häid tulemusi on hooaja alguses näidanud Tormis Laine Itaalias, Cortina d´Ampezzos. TULEMUSED

Juhan Luik on teinud tubli punktiparanduse tehnikaaladel FIS võistlustel Soomes. TULEMUSED

 

Meie kahe olümpiakandidaadi Juhan Luige ja Tormis Laine tegemistega saate ennast kursis hoida Facebooki lehekülgedel:

https://www.facebook.com/juhan.luik

https://www.facebook.com/tormis.laine

 

Eesti noored on tagasi Soome Audi Karikasarja esimeselt etapilt ja hea meel on meie noortekoondise sõitja Laur Mägi üle, kes poiste vanuseklassis U14 tuli mõlemas tehnika-distsipliinis esikümnesse, mis arvestades Soome noorte taset on väga hea tulemus.

 

Mäesuusatajate poolt saadame uueaasta tervitused Lapimaalt, noortekoondise laagrist teele ja pöidlad pihku, et ilmataat oma lumest lookas taevaluugid ka meie mägede kohal avaks.

 

Head Uut  Olümpia-aastat!

Alpine Ski Team Estonia

 

 

 

Tormis Laine poodiumil nii Itaalias kui Austrias

Noor mäesuusataja Tormis Laine näitas detsembri alguses Itaalias head vormi. Pfeldersis toimunud võistlustel platseerus ta slaalomrajal U18 vanuseklassis kolmandaks. Stardis oli sportlasi 30 eri riigist ning kokku läks noormehi rajale 109. National Junior Race'i ehk üldarvestuses oli Tormis 8. koha vääriline, kaotades võitjale kahe sõidu peale kokku vaid 2.21 sekundit.

29. detsembril Austrias, Hochfügeni NJR slaalomrajalt tõi Eesti mäesuusataja Tormis Laine koju ühe võistluse võidu ja teise võistluse hõbedase karika. Alles teist hooaega FIS arvestuses sõitvale noormehele (sünd 2000) oli Hochfügeni NJR tema selle hooaja esimene FIS võistluse võit.  
Tormis Laine on seni ainus eestlane, kes on võitnud noorteklassis 2014 aastal legendaarsed FIS CHI (children) võistlused nii Kanadas, Whistler Cupil kui ka Andorras,  Trofeu Borrufal. 2017 aastale pandud ilus punkt annab lootust tulevikus meie sportlast näha rinda pistmas maailma mäesuusa absoluutsete tippudega.
Mäesuusatajad tänavad Tormist ilusa aastalõpu kingituse eest!

29.12.2017 Hochfügeni võistluste protokollid:


TULEMUSED

TULEMUSED

 

 

------------------------

 

MURDMAASUUSATAMINE 

 

Uus murdmaasuusatamise ala juht on Ergo Leibak

 

Ergo on õpetanud Tartu Ülikooli füsioteraapia eriala ja töötanud mitmete sportlaste ja võistkondade füsioterapeudina kergejõustiklastest pallimängijateni ning Eesti Suusaliidu füsioterapeudina aastatel 2012 - 2015. Kuulub Eesti Discgolfi Liidu juhatuse liikmete sekka.

Leibaku põhiliseks eesmärgiks Suusaliidus on aktiivne koostöö kõigi mudmaasuusatamisega seotud osapoolte vahel. Lisaks suunab ta oma tähelepanu noortespordi veelgi atraktiivsemaks muutmisele läbi erinevate ürituste nagu rullsuusasari, ühislaagrid, jne.

"Pean oluliseks kaasata teaduslikku lähenemist noorte ja  juunioride klassis," kõlab tema arvamus. "Soovin kõigile edukat olümpia- ja Eesti Vabariik 100 aastat!"

Suusaliit tervitab Ergot oma kollektiivis ja soovib edu tema tegemistesse!

 

 

 

 

Eesti murdmaasuusatajate olümpiahooaja algus on andnud mitmeid häid tulemusi. Esimesed võistlused Olosel andsid 12. novembriks 3 meest, kes alustasid sellel hooajal MK karusellil. Esimesel MK Ruka minituuril olid stardis Marko Kilp, Raido Ränkel ja Karel Tammjärv. 1,4. kilomeetri pikkuse distantsi läbis kiireimini norrakas Johannes Høsflot Klæbo. Kilp tegi oma karjääri parima MK-etapi tulemuse, jõudes poolfinaali ja teenides välja 11. koha. Tema senine parim tulemus MK-etapilt oli 13., mille ta sõitis välja mullu samuti Rukal. Ränkel piirdus veerandfinaaliga ja  lõppkohaks jäi 15., Tammjärve kohaks 71. Tuuri teisel päeval kavas olnud 15 km klassikadistantsi võitis taas Johannes Høsflot Klæbo 33.38,8-ga. Eestlastest tegi tubli sõidu Karel Tammjärv, kes sai 114. lõpetaja seas 34. (35.19,0), Raido Ränkel 80. (36.42,6) ja Marko Kilp 90. (37.07,5) koha. 

 

Lillehammeris toimunud teisel murdmaasuusatamise MK-etapil piirdusid meeste 1,5 km klassikasprindis kõik eestlased kvalifikatsiooniga. Esimesena jäi veerandfinaalist välja 31. koha saanud Marko Kilp (+13,39), Raido Ränkel sai 79 mehe seas 45. (+15,03), Karel Tammjärv 49. (+15,78) ja Kein Einaste 69. (+24,57) koha. Võitis taas norrakas Johannes Høsflot Klæbo.

Teisel päeval 15 km + 15 km suusavahetusega sõidus olid stardis ka kaks eestlast, Karel Tammjärv lõpetas 48. kohal (+6.39,2) ja Raido Ränkel oli 51. (+6.41,9). Norrakatele nelikvõit ja kirkam koht taas Klæbole.

 

Davosis murdmaasuusatamise MK-etapil oli kavas vabatehnika sprint ja distantsid. Ükski eestlane vabatehnikasprindi kvalifikatsioonist edasi ei pääsenud.Parimana sai Marko Kilp 46. koha, kaotades kiireima aja välja sõitnud MK-sarja üldliidrile, norralasele Johannes Hösflot Kläbole 9,14. Raido Ränkel sai 50. koha, kaotades 9,57. Karel Tammjärv lõpetas 70. (+12,92) ja Kristjan Koll 74. kohaga (+13,47). Kokku oli stardis 112 meest.

Davosi naiste 10 km vabatehnikasõidus oli stardis ka Tatjana Mannima, kes sai 84 lõpetanu seas 54. koha, kaotades võitjale 2.20,5. Võitis norralanna Ingvild Flugstad Östberg. Meeste 15 km vabatehnikadistantsil sõitis, aga oma senise karjääri parima koha MK-sarjas välja Karel Tammjärv, kes oli 13., kaotades võitjale prantslasele Maurice Manificale finišis vaid 1.10,6.

 

Vahelduseks maailmakarikaetappidele starditi Austrias St. Ulrichis toimuval Alpen Cupi nime kandval FIS-i madalama tasemega võistlusel,kus olid kavas sprint, distants ja ühisstart. Vabatehnika sprindis sai kvalifikatsioonist edasi pääsenutest Raido Ränkel 9. koha ja naistest Tatjana Mannima 24. koha.

Teisel päeval kavas olnud klassika distantsidel sai naiste arvestuses 5 km distantsil 13. koha Tatjana Mannima, kes kaotas võitjale venelannale Jelena Soboljovale 49,4 sekundiga. Anette Veerpalu sai 31. koha, kaotades 1.24,9. Kokku lõpetas sõidu 74 naist.

Meeste 15 km klassikasõidus teenis parima eestlasena 12. koha Raido Ränkel. Sõidu võitis prantslane Alexis Jeannerod. 12. koha saanud Ränkel kaotas võitjale 1.03,2. Algo Kärp lõpetas 34. kohaga, kaotades 2.04,9. Kaarel Kasper Kõrge oli 59. (+3.12,3) ja Kristjan Koll 92. (+4.23,3), Kein Einaste jättis sõidu pooleli. Kokku jõudis finišisse 125 meest.

Kolmanda päeva OPA Cup`i 15 km ühisstardist sõidus näitas parimat hoogu taas Raido Ränkel, kes lõpetas 16. kohaga. Ränkel kaotas Kleele 17,2 sekundiga. Andreas Veerpalu sai 39. (+1.19,7), Algo Kärp 56. (+1.45,7) ja Kristjan Koll 79. koha (+2.47,3). Kokku lõpetas sõidu 134 meest. Naiste 10 km ühisstardist sõidus sai Tatjana Mannima 26. koha, kaotades võitjale 1.21,9 ning Anette Veerpalu oli 39., kaotades 2.15,2.

Eesti teised suusatajad alustasid samuti hooaega ja starditi Saukkovaaras FIS võistlusel, kus naistest oli 5 km vaba distantsil meie parim Laura Alba 11. ja meestest 10 km distantsil Martin Himma. 5 km klassika distantsil oli Laura Alba 8. Ja Mariel Merilii Pulles 12. Ning meeste 10 km distantsil Martin Himma 19.

 

Samal ajal jätkus Toblachis MK, kus MK sarja üldliidrina jätkas Kläbo ja kes on nüüd juba sellel hooajal võitnud 7 etappi. Tour de Ski jätab 21-aastane norralane aga olümpiale mõeldes vahele.

MK karusell jätkub aasta lõpus Tour de Skiga.

 

10. detsembril 2017 toimunud Davosi MK-etapil aga saavutas Karel Tammjärv aga meeste 15 km vabatehnika eraldistardis 13. koha, mis on tema karjääri parim tulemus. Viimati jõudis Eesti suusataja MK-sarjas distantsil (loe: mitte sprindis) punktikohale 1373 päeva tagasi - 2014. aasta 8. märtsil, kui Algo Kärp sai Holmenkollenis meeste 50 km ühisstardist klassikasõidus 16. koha.

Davosi võistluse võitis prantslane Maurice Manificat, mis tähendas, et esimest korda sel hooajal ei lõppenud MK-etapp Johannes Hösflot Kläbo võiduga. Põhjus oli lihtne: norralane ei startinud. Manificat'le järgnesid venelased Sergei Ustjugov (+4,0) ja Aleksander Bolšunov (+14,6). Tammjärv jagas 13. kohta koos Jea-Marc Gaillard'ga (Prantsusmaa), mõlemad kaotasid Manificat'le 1.10,6. Tammjärv läbis võistlusmaa tõusvas joones. Esimese 5 km pikkuse ringi järel oli ta 25. kohal (+24,9), ent oli 10 km vaheajapunktis tõusnud 18. kohale (+55,2). Viimase ringiga kerkis Tammjärv veel viis kohta. Ühtlasi tagas Tammjärv hea sõiduga koha Pyeongchangi olümpiakoondises, sest vastavalt statuudile pääsevad olümpiale kõik sportlased, kes jõudnud tänavu MK-sarjas 20 parema sekka.

 

30. detsembril 2017 toimunud Tour de Ski avaetapil Lenzerheides ei jõudnud ükski eestlane vabatehnika sprindidistantsil 30 parema hulka. Parima eestlasena sai 41. koha jällegi Karel Tammjärv. 4. jaanuaril 2018 toimunud meeste Tour de Ski neljandaks etapiks oli 15 km ühisstart vabatehnikas. Tormist räsida saanud Oberstdorfis toimunud võistluse võitis Emil Iversen, Karel Tammjärv saavutas 31. koha ehk jäi esimesena MK-punktideta. Andreas Veerpalu sai 50. (+22,7) ja Kristjan Koll 64. koha (+1.49,4). Tour de Ski'd jätkab 67 meest. Kaks viimast etappi toimuvad nädalavahetusel Val di Fiemmes, kui laupäeval on kavas 15 km ühisstart klassikatehnikas ja pühapäeval 9 km jälitussõit lõputõusul.

 

Jaanuaris on plaanis ka mitmed Eesti meistrivõistlused, mis on katsevõistlusteks nii noortele, juunioridele kui ka täiskasvanutele tiitlivõistlustele pääsemiseks. Kuigi siiani pole ilmaolud lume tegemist ja suusaradade korrastamist soosinud, loodame siiski jaanuari alguse võistlusteks külmataadi lahkusele. 

 

 

 

 

22. detsembril 2017 toimus Swedbank-Hawaii Express murdmaasuusatamise noortesarja I etapp Jõulumäel, Pärnumaal.

 

Suured tänud Jõulumäele tingimuste loomise eest, et keerulistes ilmaoludes suudeti üle suve hoitud kunstlume rada valmis saada. Suusaklubi Jõulu eestvedamisel viidi võistlused 1,3 km ringil edukalt läbi N/M 11, 12, 13, 14, 16, 18, 20, 23 vanuseklassidele, kus stardis oli taas ligi 500 noort suusatajat ja etapp toimus 1,3 km pikkusel kunstlumeringil. 

Tulemusi vaata SIIT.

Järgmine etapp toimub 20. jaanuaril Mammastes.

 

Suured tänud nii olemasolevatele kui ka uutele toetajatele!

Nii murdmaasuusatamise noortesarjast kui ka teiste alade noortesarjadest toodab ESL meediapartner Eesti Meedia saatesarja Suusaajakiri, mis oli varasemalt ERR eetris ja läheb sel hooajal eetrisse neljal korral.

Vaata ka videokokkuvõtet!

 

 

 

--------------

 

 

LUMELAUASPORT JA FREESTYLE-SUUSATAMINE

 

Eesti freestyle noortesarja etapid 2018: 

 

21.01.2018  Eesti freestyle noortesarja I etapp, Kiviõli, Ida-Virumaa

27.01.2018  Kuutsemäe - slopestyle EMV läheb punktide kogumisel arvesse kui noortesarja boonusetapp

11.02.2018  Eesti freestyle noortesarja II etapp, Nõmme, Tallinn

02.03.2018   Eesti freestyle noortesarja III etapp, Kuutsemäe, Valgamaa

11.03.2018  Eesti freestyle noortesarja IV etapp, Valgehobusemäe, Järvamaa (NB! krossietapp!)

 

NB! Palume kindlasti jälgida infot Eesti Suusaliidu kalendrist ja Facebooki lehelt. Olenevalt ilmaoludest võivad etappide toimumised muutuda või suisa ära jääda. 

 

 

Täname kõiki toetajaid, kes aitavad meil Eesti freestyle noortesarja korraldada!

Subaru & Mariine Auto

Surfhouse

Vitamin Well 

Eventech 

Rahva Raamat 

Thule Eesti 

Maiasmokk

Eesti Meedia

Kiviõli Seiklusturismi keskus 

Nõmme Lumepark

Valgehobusemäe suusa-ja puhkekeskus

Kuutsemäe puhkekeskus

Eesti Suusaliit Sõjakooli 10, ruum 305, 11316, Tallinn Telefon: +372 603 15 16 E- mail: info@suusaliit.ee
Partnerid:
FIS
Terviserajad.ee
Tehvandi Spordikeskus
Suusatades...