Mai 2017

Hea suusarahvas, liikmesklubid ja toetajad!

 

Talvehooaeg on jõudnud lõpule, kuigi kohati ei taha lumi veel ära minna. Usun et see on hea märk! Eesti Suusaliit on oma tegemistega samuti 2016/2017 hooaja lõpetanud. Vaatamata läbi hooaja kestnud tagasihoidlikele lumeoludele suutsime mõningaid kalendrilisi muudatusi tehes peaaegu kõik planeeritud võistlused ja ettevõtmised läbi viia.

 

Tahan siinkohal kiita neid spordiklubisid ning pühendunud inimesi, kes andsid endast parima ja enamgi veel, et pakkuda maksimaalselt häid võistlemistingimusi ning korraldust. Erinevate suusaalade noortesarjades osales väga palju säravate silmadega noori, kes on endale leidnud just selle sobiva spordiala!

 

Selgunud on ka kõik käesoleva talve Eesti meistrid, medaliomanikud ja hooaja parimad. Palju õnne võitjatele ja edu teistele, kelle eesmärk võiks kindlasti olla järgmisel korral veelgi paremate tulemuseni jõudmine.  

 

Oleme täna kutsunud hooaja lõpetamisele ka 18.-19. veebruaril Otepääl juba 14. korda edukalt läbi viidud murdmaasuusatamise FIS maailmakarikasarja etapi korraldajad. Eesti Suusaliit on uhke sellise võistluse korraldamise üle, kus 240-t sportlast 30-st riigist  jälgis kahel päeval kohapeal üle 8000 inimese. Soovin tänada kõiki, kes aitasid sel nii Eesti kui maailma suusasõprade jaoks tähtsal sündmusel teoks saada ning pealtvaatajaid, kes leidsid tee Tehvandile.

 

Eesti sportlased olid esindatud kõikidel 2016/2017 hooaja tiitlivõistlustel. Suurima koondisega olime väljas Põhjamaade maailmameistrivõistlustel Soomes, Lahtis. Märkimisväärne on Eesti spordi tänavuse hooaja komeedi freestyle-suusataja Kelly Sildaru edu elu esimestel juunioride maailmameistrivõistlustel, kus ta tuli Šveitsis kindlalt rennisõidu maailmameistriks! Samasuguse saavutusega sai ta hakkama pargisõidu juunioride maailmameistrivõistlustel Itaalias!

 

Hea meel on Eesti Suusaliidu noortesarjade üle, kus meie tublide treenerite eestvedamisel osalesid murdmaasuusatamises üle 500 lapse ja aktiivsed olid ka kõik meie teiste alade noortesarjad.

 

Positiivsena toon välja meie suusabusside hooaja, kus Põhja-Eesti suusabussi kaudu toimus 74 koolituspäeva kokku 3000 lapsele. Lõuna-Eesti suusabussi ja Vahur Teppani saldo on kokku suusaõppe jagamine 2000 lapsele. Heitlikke ilmaolusid arvestades on see väga tubli tulemus! Aktiivselt oli töös ka Maru suusahüppemägi, mille kaudu erinevate koolide lapsed said oma esimese suusahüppekogemuse ja lustisid täiega!

 

Selliste positiivsete emotsioonidega on hea edasi minna ja hakata samme

seadma uueks 2017/2018 olümpiahooajaks!

 

 

Andreas Laane, Eesti Suusaliidu president

 

 

---------------------------------------

 

MURDMAASUUSATAMINE

 

Kokkuvõte hooajast 2016/17

 

Talv, mis saabus Eestisse möödunud aastal juba oktoobris, algas suurte ootuste ja lootustega. Varakult saabunud lumevaip tõotas üle mitme aasta ilusat, pikka talve. Eesti tippsuusatajad olid endale seadnud kõrged eesmärgid ning ees ootasid tiitlivõistlused  Lahtis ja juunioridele ning U23 mõeldud MM Park City's.

 

Marko Kilp ja Raido Ränkel tegid väga tublid etteasted hooaja esimesel MK-l Rukal, kus mõlemad mehed oma möödunud hooaja parimat minekut näitasid. Lahtis toimunud MM-il jäi meeste arvestuses parimaks tulemuseks Algo Kärbi 26. koht 15 km klassikasõidus. Naiste parim etteaste väljendus teatesuusatamises, kus saavutati finišijoont ületades 14. koht. Eesti eest olid võistlustules Laura Alba, Anette Veerpalu, Tatjana Mannima ja Mariel Merili Pulles.

 

Kuigi esimene lumi kattis maapinna juba oktoobris, ei olnud talv siiski ootuspärane. Lumi sulas ära ning suusatada sai suuresti vaid kunstlund tootnud keskustes, välja arvatud Pannjärvel ja Haanjas, kus suusatamine looduslikul lumel oli võimalik peaaegu kogu talve. Kuid heitlikest ilmaoludest hoolimata said toimuma kõik kalendrivõistlused – Swedbank-Hawaii Express noortesarjas starditi lausa 2766 korral.

Peaaegu kaks korda samapalju oli suuskadel lapsi Suusabusside tundides. Kokkuvõtvalt saab öelda, et Eesti suusatamise tulevik on meie noored.

 

Hooaja lõpetamisel autasustati parimaid. Murdmaasuusatamise parimad olid hooajal 2016/17:

 • neiu – Hanna-Brita Kaasik
 • noormees – Martin Himma
 • naisjuunior – Mariel Merlii Pulles
 • meesjuunior – Henri Roos
 • naine – Tatjana Mannima
 • mees – Algo Kärp.
 •  

Parimateks võistluste läbiviimise keskusteks valiti Jõulumäe ja Mammaste Tervisespordikeskus.

 

 

---------------------------------------

 

KAHEVÕISTLUS JA SUUSAHÜPPED

 

Kahevõistluses ja suusahüpetes oli möödunud hooaeg üsna tulemuslik – Kristjan Ilvese head kohad kahevõistluse maailmakarikasarjas, Karl-August Tiirmaa kogus punkte nii maailmakarikasarjas kui ka kontinentaalkarikasarjas ning Kail ja Han Hendrik Piho teenisid punktid välja kontinentaalkarikasarjas.

 

Suusahüppetes oli hooaja tähelepanuväärseim sündmus Kaarel Nurmsalu naasmine ala juurde ning kohe ka maailmakarikasarja punktide teenimine. Sama oluline oli ka noorte suusahüppajate meeskonna tekkimine ning areng – hooaja lõpus olid neljast poisist kaks saadud tulemustega arenenud sinnamaale, et võiksid alustada võistlemist maailmaarikasarjas.

Noored sportlased tegid tublid tulemused nii Põhjamaade Noorte Meistrivõislustel Norras, kui ka läbi terve hooaja kestnud kahevõistluse FIS Youth Cupil. Selle sarja üldarvestuses saavutas Annemarii Bendi esikoha, Triinu Hausenberg teise koha ning Andreas Ilves ja Markkus Alter kolmanda koha. Tulemused on väga väärtuslikud, kuna sarjast võttis osa 191 sportlast 16 riigist.

Võistlustest oli Lahtis peetud MM­-i järel meie jaoks olulisim Tehvandil toimunud kahevõistluse kontinentaalkarikasarja etapp, millest võtsid osa 14 riigi sportlased. Võistlustele andis sära juurde Kristjan Ilvese võidetud kuld ning pronksmedalid ning ka teiste poiste punktiväärilised tulemused.

Kahevõistluse ja suusahüpete noorte karikasarjas sai sel aastal peetud viiest planeeritud etapist neli. Võistlustel osales kokku 51 kahevõistlejat ja suusahüppajat, kelle hulgas oli ka konkurente Lätist.

Ala arengu seisukohalt oli ehk olulisim sündmus Tehvandi suusahüppemäele paigaldatud külmutusega hoovõturada, mis vähendab oluliselt ilmastikuoludest tingitud pause treeningutes.

 

Kahevõistlejaid aitasid lõppenud hooajal paremate tulemuste poole Maru Ehitus, Ace Logistics, Rudy Project, NoName, Paf ja Eckeröline. Tubli panuse andis ka Coopi kauplusteketis korraldatud kahevõistlejate toetuskampaania. Suusahüppajate tegemistele aitasid kaasa Icepeak ja Eckeröline.

 

 

---------------------------------------

 

MÄESUUSATAMINE

 

Soome aasta parimaks suusakeskuseks valitud Pyhal peeti FIS võistluste  egiidi all ka Eesti meistrivõistlused. Osales 180 sportlast 13 erinevast riigist, sealhulgas Austria, USA, Kanada, kõik Skandinaavia riigid ja Balitkum. Eesti meistriteks krooniti Anna Lotta Jõgeva (GS) , Tormis Laine (GS) ja Sten Mark Virro (SL).

 

Alexela noorte alpisarja arvestuses võistles kokku 94 last vanuses U10-U16. Selgitati välja vanuseklasside sarja võitjad 7 erineva võistluse tulemuste põhjal.

 

Alexela noorte alpisarja üldvõitjateks tulid:

Tüdrukud U10                        Emma Tammemägi klubist Väike Munamägi 

Poisid U10                  Markus Mesila klubist Mäesuusakool

Tüdrukud U12                        Paula Pütsepp klubist Mäesuusakool

Poisid U12                  Tregor Lunts klubist Nordiko

Tüdrukud U14                        Kadi Vindi klubist Väike Munamägi

Poisid U14                  Aleksander Luik klubist Nordiko

Tüdrukud U16                        Jane Paulus klubist Mäesuusakool

Poisid U16                  Karl Sebastian Dremljuga klubist Mäesuusakool.

 

Tiitlivõistlustel osalesid sel aastal meie sportlastest Juhan Luik, Tormis Laine, Anna Lotta Jõgeva, Sten-Mark Virro ja Lise Anette Vaher.

Juunioride maailmameistrivõistlused  Are (SWE)  6.-14.03.2017

Juhan Luik  GS 56 koht; AC 58 koht; SG 59 koht; DH 60 koht

Anna Lotta Jõgeva SL 40 koht; SG 55 koht; GS 69 koht.

 

Noorte Olümpia Festival Erzurum (TUR)  12.-17.02.2017

Tormis Laine GS 18 koht

Anna Lotta Jõgeva SL 32 koht; GS 38 koht.

 

Üliõpilaste Universiaad Almaty (KAZ) 30.01-08.02.2017 

Sten Mark Virro SL 35 koht; SG 56 koht; GS 60 koht.

 

Hooaja lõpetamisel autasustati mäesuusasportlasi, 2016/17 hooaja parimad olid:

 

·      neiu – Carmen Piho (sünd 2001)

·      noormees – Aleksander Luik (sünd 2004)

·      naisjuunior ­– Anna Lotta Jõgeva

·      meesjuunior – Juhan Luik

·      mees – Tõnis Luik

 

Mäesuusatajaid ootab mitmekülgne suvi ning koondis valmistub olümpia hooajaks. Planeeritud on vähemalt üks ühine liustiku laager Austrias, Soome mäesuusatajate laagripaigas. Ülejäänud ettevalmistus kulgeb igal sportlased individuaalselt ning oma treeningplaanidele vastavalt. Augustis siirduvad pea kõik meie koondise sportlased oma treeningrühmade juurde ja algavad regulaarsed lumetreeningud. Meie noori sportlasi ootab juuni alguses ees iga-aastane üldfüüsiliste katsete võistlus Terasmees, mis tugineb mäesuusa-spetsiifilistel ja üldfüüsiliste võimete hindamisel. Teeme seda traditsiooniliselt nii suve alguses kui hilissuvel-sügisel, eesmärgiga saada ülevaade noore sportlase arengust. 

 

 

---------------------------------------

 

LUMELAUD & FREESTYLE-SUUSATAMINE

 

Lumelaua noortesari toimus teist hooaega järjest ja tänavu starditi kõigil etappidel kokku 128 korda. Kuna pooled nimedest olid eriti järjepidevad võistlejad ja osalesid korduvalt, andis see lumelaua noortesarja tublide osalejate koguarvuks 64. Klubidest olid kõige tugevamalt esindatud Nõmme Lumeakadeemia, Lumelauakool ja Paluküla klubi.

Lumelaua noortesarja üldvõitjad ehk Eesti noorte meistrid lumelaua pargisõidus selgusid nelja noortesarja etapi + slopestyle EMV võistluste koondtulemuste põhjal aprillikuus, peale kõigi nelja etapi toimumist. Protokollid ja lõpptulemused on kättesaadavad Eesti Suusaliidu kodulehelt. 

 

Noored Eesti meistrid olid ühtlasi ka parimad lumelaudurid hooajal 2016/2017. 

Hooaja parimaks freestyle-suusatajaks valiti Kelly Sildaru.

 

Autasustamine ja medalite kaela riputamine toimus Suusaliidu kevadisel hooaja lõpuüritusel 16. mail. 

 

Õnnitleme kõiki võitjaid ja soovime edukat ettevalmistust ning suurt teotahet järgmiseks hooajaks! 

 

Kuni 10-aastased poisid: 

1. Maanus Udam (Lumelauakool)

2. Aleks Homin (Lumelauakool)

3. Joonas Reimers (Nõmme Lumeakadeemia)

 

11-14-aastased poisid: 

1. Mehis Udam (Lumelauakool)

2. Christon Aus (Nõmme Lumeakadeemia)

3. Markus Ubaleht (Lumelauakool)

 

15-17 aastased poisid (juuniorid): 

1. Oliver Holmberg (PiuPau)

2. Karl Kallas (Lumelauakool)

3. Kaspar Kalle (PiuPau)

 

Tüdrukud: 

1. Kaileen Leis (Nõmme Lumeakadeemia)

2. Lissel Raun (Nõmme Lumeakadeemia)

3. Minni Õunmaa (Nõmme Lumeakadeemia)

 

Eesootavaks, 2017/2018 talveks on plaanis noortesarja laiendada ühtseks Eesti freestyle-noortesarjaks, kus lumelaudurite kõrval leiavad oma koha ka freestyle-suusajad.

 

Rõõmsad 11-14-aastaste poiste vanuseklassi võitjad Kuutsemäel, märts 2017

 

Noored lumelaudurid juba trikkidega kitsid ei olnud.

 

---------------------------------------

 

Eesti Suusaliidu juhatus on otsustanud jagada 07.04.2017.a. koosoleku otsusega Kultuuriministeeriumi noortespordi 2017.a. toetused liikmesklubidele

 

Tulenevalt kultuuriministri määrusest ja riigieelarvest Kultuuriministeeriumile spordi toetuseks eraldatud vahendite jaotamise korrast on Kultuuriministeerium otsustanud 2017. aastaks spordialaliidu noortespordi toetuse summa Eesti Suusaliidule.

Spordialaliidule eraldatav noortespordi toetus on mõeldud spordiklubides ja -koolides noortega tehtavaks tulemuslikuks sporditööks. Eraldatud summa jaotatakse edasi Eesti Suusaliidu  spordiklubidele ja -koolidele. Sellest tulenevalt hankisime klubidelt noortespordi aruanded ja täitsime ESL riigieelarvelise noortespordi toetuse jaotuse punktitabeli. Aladevahelise jaotuse aluseks tulemuslikkus rahvusvahelisel areenil, s.o.  I, II ja III kriteeriumi alusel, ala sisene jaotus kõikide saadud punktide alusel perioodil 2013-2016. Jaotus on alakomiteede poolt kinnitatud.

 

Raha, mis klubidele edasi kandmiseks on 39 942 eurot. Punktide summa kokku oli 454 ning sellest

 • 260 ehk 57,27% murdmaal, 22 874,80 eur
 • 150 ehk 33,04% kahevõistlus + suusahüpped, 13 196,80 eur
 • 36 ehk 7,93% mäesuusal, 3167,40 eur
 • 8 punkti ehk 1,76% lumelaual, 703,00 eur

 

Raha jagatakse klubidele, kus toimub treeningtöö noortega ning kes pole 2016. aasta aruannete põhjal maksuvõlglased ei maksuametisse ega spordiregistrisse.

 

Kultuuriministeeriumi 2017. a. noortespordi toetuste jagamise tabeli eraldised klubidele vastavalt alakomiteede otsustele leiad SIIT.

 

----------------------------------------

 

 

Reisimine Eckerö Line´ga hooajal 2017/18

 

Eckerö Line jätkab Eesti talisportlaste toetamist ka järgmisel hooajal. Meie liikmesklubid saavad Eckeröline'ga sõita tavahinnast -50% soodsamalt, selleks peab klubi soovist teada andma oma alajuhile, kes edastab soovid Eckerö Line'i. 

NB! Arveldus toimub otse Eckeröline'i ja liikmesklubide vahel.

 

 

 

 

 

 

Eesti Suusaliit Sõjakooli 10, ruum 305, 11316, Tallinn Telefon: +372 603 15 16 E- mail: info@suusaliit.ee
Partnerid:
FIS
Terviserajad.ee
Tehvandi Spordikeskus
Suusatades...