Märts 2017

Hea suusarahvas, tublid harrastajad, kaasaelajad ja toetajad!

 

Talv hakkab lõpule jõudma ning Eesti Suusaliit on oma tegemistega samuti 2016/2017 hooaja lõpusirgel. Teie ees olev infokiri võtab kokku ESL talispordialadel toimunud peamised võistlused ja sündmused veebruarist kuni märtsi lõpuni. Vaatamata tagasihoidlikele lumeoludele suutsime mõningaid kalendrilisi muudatusi tehes peaaegu kõik planeeritud võistlused läbi viia. Tahan siinkohal kiita neid spordiklubisid ning pühendunud inimesi, kes andsid endast parima ja enamgi veel, et pakkuda maksimaalselt häid võistlemistingimusi ning korraldust. Erinevate suusaalade noortesarjades osales väga palju säravate silmadega noori, kes on endale leidnud just selle sobiva spordiala! Kusjuures huvilistel on võimalik neist kokkuvõtteid järele vaadata ERR-i saatest Suusajakiri.  

 

Selgunud on ka kõik käesoleva talve Eesti meistrid ja medaliomanikud. Palju õnne võitjatele ja edu teistele, kelle eesmärk võiks kindlasti olla järgmisel korral veelgi paremate tulemuseni jõudmine.  

 

18.-19. veebruaril viisime Otepääl juba 14. korda edukalt läbi murdmaasuusatamise FIS maailmakarikasarja etapi, kus osales 240 sportlast 30-st riigist. Neid võistlusi jälgis kahel päeval kohapeal üle 8000 inimese ja võistluse korraldamisega olid seotud sajad vabatahtlikud. Soovin tänada kõiki, kes aitasid sel nii Eesti kui maailma suusasõprade jaoks tähtsal sündmusel teoks saada ning pealtvaatajaid, kes leidsid tee Tehvandile.

 

Eesti sportlased olid esindatud kõikidel 2016/2017 hooaja tiitlivõistlustel. Suurima koondisega olime väljas Põhjamaade maailmameistrivõistlustel Soomes, Lahtis. Märkimisväärne on Eesti spordi tänavuse hooaja komeedi freestyle-suusataja Kelly Sildaru edu elu esimestel juunioride maailmameistrivõistlustel, kus ta tuli Šveitsis kindlalt rennisõidu maailmameistriks! Käesoleval nädalal võistleb Kelly veel pargisõidu juunioride maailmameistrivõistlustel Itaalias, Valmalencos. Pöidlad

pihku!

 

Sportlaste toetamiseks sõlmis Eesti Suusaliit pikaajalise koostööleppe Baltikumi suurima meediakontserniga AS Eesti Meedia, kes lisaks tänavusele Otepää MK-etapi ülekandmisele on omandanud nii 2018. aasta taliolümpiamängude kui 2019. ning 2021. aastate suusaalade MM-ide ülekandeõigused. Meie hinnangul on oluline toetada võimalikult paljude erinevate alade sportlasi ning luua neile seeläbi veelgi paremad tingimused olümpiamängudeks valmistumisel. Alguse saanud koostöö ulatub aga rahalisest aspektist palju sügavamale, sisaldades lisaks veel teisi väljundeid nagu näiteks talispordi kajastamist erinevates meediakanalites.

 

Selliste positiivsete emotsioonidega on hea edasi minna ja hakata samme

seadma uueks 2017/2018 olümpiahooajaks!

 

 

Andreas Laane

Eesti Suusaliidu president

 

Andreas Laane (vasakul) ja Ago Markvardt Lahti MM-il 2017.

 

---------------------------------------

 

 

Head ESL infokirja lugejad!

 

Teie ees on meie alajuhtide poolt kokku pandud värsked ülevaated murdmaasuusatamise, mäesuusatamine, kahevõistluse, suusahüpete, freestyle ja lumelaua alade võistlustest ja tulemustest. Kokku oleme võtnud ka Otepääl toimunud murdmaasuusatamise MK korraldamise ja töö käib kahevõistluse MK korraldamisega (2018, Otepääl).

Lisaks ESL presidendi ja alajuhtide infole toon positiivse poolena välja meie suusabusside hooaja. Hillar Tamme eestvedamisel broneeriti Põhja-Eesti suusabussi kaudu 74 koolituspäeva (9 ettevõtet, 10 lasteaeda, 55 kooli). Kokku osale suusakoolitustel 2995 last. Lõuna-Eesti suusabussi ja Vahur Teppani saldo on 12 koolituspäeva, 31 erinevat suusakoolitust, 11 suusavõistlust, 12 kooli ja lasteaeda, 8 tellitud koolitust ja talvepäeva. Kokku osales suusaõppetundides 2000 lapse ringis. Heitlikke ilmaolusid arvestades on see väga tubli tulemus! Aktiivselt oli töös ka Maru suusahüppemägi, mille kaudu erinevate koolide lapsed said oma esimese suusahüppekogemuse ja lustisid täiega!

Hooaja kokkuvõtteid ja uue hooaja plaane ning kalendreid on tegemas meie alakomiteed. Eelinfona annan teada, et planeerime ESL hooaja lõpetamise üritust 16. mail, detailsem info ja kutsed jõuavad teieni lähiajal. Järgmine infokiri koos hooaja parimate ja muu infoga jõuab teieni maikuus.

Kutsun teid üles tegema ettepanekuid nii infokirja sisu ja seal tulevikus kajastamist vajavate teemade kui ESL toimetamiste osas tonu@suusaliit.ee.

 

Tõnu Seil

ESL peasekretär

 

 

 

---------------------------------------

 

 

MURDMAASUUSATAMINE

 

Kõik teavad, et esimene lumi lumi sulab alati ära. Oktoobri lõpus maha sadanud lumi oli paljutõotav, et ehk talv jääbki kestma ja suusatamine saab head hoogu. Kahjuks paljudes Eestimaa paikades oligi see esimene lumi selle talve päris lumi ja peale selle sulamist jõudis juba novembri teises pooles kätte varakevad. Olenemata lumetusest ja soojast ilmast võime täna öelda, et saime ikkagi hakkama. Suusaliidu võistluskalendrisse kiigates näeb ainult  üksikute võistluste juures punaseid silte - „võistlus jääb ära“. Toimusid kõik suuremad Eestimaa suusatalve ilmestavad sündmused - Tartu maraton, Otepää maailmakarika etapp,  Eesti täiskasvanute ja noorte meistrivõistlused, samuti toimusid kõik Swedbank- Hawaii noortesarja 6 etappi.

 

Veebruar on Eesti suusatamises suurvõistluste kuu. Justkui sissejuhatuseks  maailmakarika etapile toimusid Otepääl 10.-11.02 Eesti MV-ed, vabas sõiduviisis sõideti sprint  ja klassikalises sõiduviisis läbiti  10/15km distantsid. Kuna võistlus oli ka FISi kalendris, pakkusid Eesti suusatajatele konkurentsi väliskülalised nii Venemaalt, Austraaliast kui USAst. Eesti meistriteks tulid sprindis Laura Alba ja Raido Ränkel. 10 km distantsil võitis kuldse meistrimedali Anette Veerpalu, meestest võitja Raido Ränkel.

 

Nädal hiljem 18.-19.02 toimus Otepää MK. Osalejaid oli 240, kokku 30 riigist. Võistlusi tõi Otepääle  Positiumi hinnangul üle  8000 inimese.

Otepää MK-l sõideti samu distantse, mida nädalapäevad varem Eesti Meistrivõistlustelgi. Miskit uut Eestimaa pinnal ei juhtunud, sest parimad tulid jälle Skandinaaviast - naiste võitja Stina Nilsson Rootsist  ja meeste võitja Johannes Høsflot Klæbo Norrast. Nii nagu 10 km distantsil ei jätnud teistele mingisugust võimalust esimesele kohale tulemiseks Marit Björgen, ei tekkinud küsimust ka kõige kiiremas mehes 15 km distantsil, kelleks oli Martin Johnsrud Sundby. Ikka pidu norralaste leeris. Sprindis oli Eesti parimana finišis nooruke Mariel Merlii Pulles 52. kohal, kellele oli start Otepääl etapil ka MK sarja debüüdiks. Meeste sprindis oli kõrgemail, 43. kohal, eestlaste hulgast Marko Kilp. Distantsil 10 km klassikat oli Tatjana Mannima 53. ja 15km distantsil Aivar Rehemaa 43.

 

Otepäält liikus kogus suusakaravan üle lahe Lahti, kus läks lahti suusaalade MM. Eesti koondisesse kuulus 13 sportlast, kus vanade tegijate kõrval said esimese MMi kogemuse Alvar Johannes Alev, Marko Kilp, Kristjan Koll, Andreas Veerpalu, Anette Veerpalu ja Mariel Merlii Pulles. Parima koha eest hoolitses Algo Kärp, kes 15 km klassika distantsil oli 26. Kordaminekuks võib lugeda ka naiste teatesõitu, kus Eesti võistkond saavutas 14.koha, võistkonnas sõitsid Laura Alba, Anette Veerpalu, Tatjana Mannima ja Mariel Merlii Pulles.

 

Eesti suusatamise üks nurgakive - Tartu maraton - toimus veebruari viimasel nädalavahetusel,  25.-26.02. Põhjus, miks maraton toimus kahel päeval, ei seisnenud selles, et maraton oli sel aastal pikem, vaid lumekatte puudumine põhitrassil sundis klubi korraldama suusasõidu lühikesel kunstlumeringil grupistartidest.

Märtsi esimesel nädalavahetusel, kui Lahtis sõideti maratonidistantse, selgitati Swedbanki-Hawaii noortesarjas 5.etapil Mammastes välja kõige osavamad noored suuskadel. Formaadiks suusakross. Ühisstartidest finaalsõidud hoidsid pinget üleval viimaste võistlussõitudeni välja.

 

Eesti noorte meistrid pikkades klassikalistes sõiduviisides selgusid Valgehobusemäel. Tulenevalt kitsastest rajaoludest muudeti ühisstardid eraldistartideks. Samuti selgitati välja ka noorte meistrid teatesuusatamises. 

 

Eesti MV 50km esikolmik - Võitja Raido Ränkel,  II Alva Johannes Alev ja III Algo Kärp. Foto: Arne Tilk

 

Täiskasvanute viimased selle hooaja meistrid  selgusid Jõulumäel, kus toimusid võistlused nii paarissprindis, teatesuusatamises kui maratonidistantsidel.

Naiste paarissprindi esikolmik: Karupeas Team, kooseisus Laura Alba ja Triin Ojaste, U 20 võit ja täiskasvanute hõbemedalid riputati samuti teise Karupesa Teami kaela, U20 hõbe ja täiskasvanute pronks kuulus Spordiklubi Serviti suusaduole.

Meeste paarissprindi võitjad Marko Kilp ja Raido Ränkel esindasid Võru Suusaklubi. Hõbedad Tartu Suusaklubi I võistkonnale ja pronksised medalid riputati kaela Spordiklubi Sparta võistkonnale.

Teatesuusatamises võtsid kullad naiste hulgas jõuga  Karupesa Team, teise koha saavutas  Tartu Suusaklubi ja kolmandaks tuli Ambla Spordiklubi. Meeste teatesuusatamise kullad Taru Suusaklubile, teine Sparta Spordiselts ja  kolmas CFC J. Mae SPKO.

Maratonid sõideti sel aastal vabas sõiduviisis. Naiste hulgas triumfeeris Tatjana Mannima, hõbe kuulus Anette Veerpalule ja pronksise medali sai Laura Alba.

Meeste esikolmik selgus vahetult enne finišisirget. Esimesena ületas lõpujoont Raido Ränkel , teisena Alvar Johannes Alev ja kolmandana Algo Kärp.

 

Swedbanki-Hawaii Expressi noortsarja VI etapi autasustamine. Pildil naisjuunioride esikolmik. Foto: Arne Tilk

 

Viimane ehk kuues Swedbank-Hawaii Express noortesarja osavõistlus sai toimuma Otepääl Tehvandi Spordikeskuses 25. märtsil. Hääbuvast talvest hoolimata oli stardis 348 noort. Sõideti klassikalises sõiduviisis ühisstartidest pikkadel  distantsidel.

Terves sarjas starditi etappide arvestuses tänavu kokku 2766 korral. 

 

 

------------------------------------

 

 

KAHEVÕISTLUS JA SUUSAHÜPPED

 

Kahevõistlus

Veebruari keskel jätkas Kristjan Ilves võistlemist kahevõistluse kontinentaalkarikasarjas, võites Eisenertzis peetud etapi mõlemad võistlused. Kail Piho saavutas samal võistlusel 33. ja 27. koha, teenides sellega hooaja esimesed kontinentaalkarikasarja punktid. 

 

Punktilisa teenis sellel võistlusel ka Han Hendrik Piho, lõpetades võistluse 21. kohal. Nädal hiljem Planical peetud etapil täiendasHan Hendrik kontinentaalsarja punktiarvestust veelgi, platseerudes 23. ja 32. kohale. Kail jäi sel võistlusel napilt punktist ilma, lõpetades võistluse 31. kohal. Karl-August Tiirmaa jätkas veebruaris võistlemist maailmakarikasarjas, saavutades Sapporo etapil 39. koha.

 

Edasi jätkus hooaeg Lahtis peetud maailmameistrivõistlustega, kus Kristjan Ilves saavutas HS100 mäe võistluse 23. ning HS130 mäe võistlusel 27. koha. Karl-August Tiirmaa sõitis välja 36. ja 45. koha. Kail Piho tulemusteks jäid 45. ja 43. koht ning Han Hendrikul 47. ja 39. koht. Meeskondlikult saavutasid kahevõistlejad 9. koha ning paarissprindi võistlusel saavutasid Kristjan ja Han Hendrik 14. koha.

 

Maailmameistrivõistluste järel siirdusid Kristjan, Karl-August ja Kail võistlema maailmakarikasarja. Kristjani vorm paranes jätkuvalt ning ta teenis Oslo etapil 18. koha, Trondheimis 17. koha ning Schonachis tegi ta hooaja parima tulemuse, lõpetades võistluse 14. positsioonil, mis on ka tema karjääri parim tulemus.

 

Suusahüpped

Aasta alguses tippspordi juurde naasnud Kaarel Nurmsalu jätkas võistlemis maailmakarikasarjas, kus ta teenis PyeongChangi etapil 39. ja 30. koha, täiendades sellega oma maailmakarika punktisaaki. Lahti maailmameistrivõistlustel hüppas Kaarel end 48. ja 45. kohale. Martti Nõmme saavutas Lahtis 44. koha. Lahtis tubli debüüdi teinud Artti Aigro jäi kahjuks mõlemalt võistluselt napilt eemale. Olles HS100 mäe võistluse esimene, kes võistlema ei pääse ning HS130l mäle teine võistluselt väljajääja.

Kaarel jätkas hooaega maailmakarikasarjas, kus ta parandas Vikersundi võistlusel suusahüpete Eesti rekordit, seades selle 213 meetrile.

 

Artti Aigro, Kevin Maltsev ja Martti Nõmme jätkastid hooaega Zakopane kontinentaalsarja etapiga, millelt Kevin teenis ka punktilisa.

 

Kahevõistluse noorte karikasari
Traditsionaalne kahevõistluse noorte karikasari koosnes sel aastal neljast etapist. Viletsate lumeolude tõttu toimus kolm etappi Otepääl ning üks Tallinnas. Sarjast võttis osa 54 võistlejat ning sarjas võisteldi nii kahevõistluses kui ka suusahüpetes. 

Karikasarja koondarvestuses oli edukaim klubi Võru Spordikool/Andsumäe suusaklubi ning vanuseklasside üldvõitjad olid järgmised:
M8 – Mattias Aarna / Nõmme Sporduklubi;
N10 – Karoliina Roomets / Võru Spordikool;
M10 – Fred Gustavson / Nõmme Spordiklubi;
N12 – Stella Troska / Võru Spordikool;
M12 – Sten Jörgen Leis / Võru Spordikool;
N12 – Kerstin Miško / Võru Spordikool;
M14 – Karel Rammo / Nõmme Spordiklubi;
Vabaklass – Triinu Hausenberg / Võru Spordikool.

 

Fotosid karikasarja lõpetamisest näeb siit.

 

Euroopa Noorte Olümpiafestival
Erzurumis peetud Euroopa Noorte Olümpiafestivali susahüppevõistlusest võtsid osa Ivo-Niklas Hermanson ning Kevin Maltsev. Ivo-Niklas hüppas end 14. kohale, Kevini saavutas 24. koha. Kahevõistlust sel aastal kavas polnud. 

 

Eesti meistrivõistlused kahevõistluses ja suusahüpetes
Märtsi alguses peeti Tehvandil Eesti meistrivõistlused kahevõistluses ja suusahüpetes. Parimad selgitati välja M16, nais juuniorite, meesjuuniorite, meeste ja naiste arvestuses.

 

M16 vanuseklassis krooniti kahevõistluses Eesti meistriks Robert Lee ja suusahüpetes Markkus Alter. Juunioritest tuli kahevõistluse naistest meistriks Meriliis Kukk ja meestest Andreas Ilves. Suusahüpetes sai samas klassis medali kaela Meriliis Kukk ja Artti Aigro. Kahevõistluse absoluutarvestuses tuli meestest Eesti meistriks Kristjan Ilves ja naistest Annemarii Bendi, suusahüpetes võitis meeste arvestuses meistritiitli Artti Aigro ja naistest Annemarii Bendi. Artti Aigro püstitas ka uue talvise Tehvandi suusahüppemäe rekordi – 102 meetrit

 

Kahevõistluse FIS Youth Cup

Märtsis lõppes ka FIS Youth Cup, mille üldarvestuses teenisid meie noored medaleid kõigis vanuseklassides.


Annemari Bendi võitis omas vanuseklassis sarja üldarvestuses esikoha, edestades sakslast Sophia Maurust 54 punkti ja Norra tüdrukut Hanna Midtsundstadi 119 punktiga.


 
Triinu Hausenberg teenis oma vanuseklassis hooaja üldarvestuses teise koha. Selles vanusegrupis läks võit Jenny Nowakile Saksamaalt. Kolmanda koha teenis tublide võistlustega välja Gyda Westvold Hansen Norrast. Selles vanusegrupis võistles sarjas 36 noort kahevõistluse tüdrukut.
 
Poistest teenis oma vanuseklassi hooaja üldarvestuses pronksmedali Markkus Alter. Teda edestasid Jan Andersen Saksamaalt ja Waltteri Karhumaa Soomes. Selles vanusegrupis oli konkrents kõige tihedam, võistlussarjas võistles kokku 72 sportlast.
 


Pronksmedali sai omas vanuseklassis kaela ka Andreas Ilves. Teda edestasid David Zemek Tśehhist ja Otto Niitykoski Soomest.  Robert Lee saavutas üldarvestuses 16. ning Ivo-Niklas Hermanson 21. koha. Selles vanuseklassis startis hooaja jooksul 60 kahevõistlejat.


FIS Youth Cup on rahvusvahelise suusaliidu poolt korraldatav sari noortele kahevõistluse tüdrukutele ja poistele. 


Sel hooajal sisaldas sari võistlusi Vuokattis, Oberstdorfis, Harrachovis ja Trondheimis ning sarjast võttis osa 191 võistlejat kokku 16 riigist.

 

 

---------------------------------------

 

 

MÄESUUSATAMINE

 

Lõppeval hooajal on kõige suurem samm astutud ilmselt Eesti meistrivõistluste korralduse osas – Põhja-Soomes, Pyha suusakeskuses toimusid esimest korda Balti Karika raames FIS võistlused Eesti meistrivõistluste egiidi all. Osales 180 sportlast 13 erinevast riigist sh. Austria, USA, Kanada, kõik Skandinaavia riigid ja Baltikum.

Meistritiitlid täiskasvanutele ja juunioridele anti välja slaalomis ja suurslaalomis. 

 

Tormis Laine Pyhal, 2017 GS. Foto: erakogu

 

Alexela noorte alpisarja arvestuses võistles kokku 94 last vanuses U10-U16. Selgitati välja vanuseklasside sarja võitjad 7 erineva võistluse tulemuste põhjal. Etapid toimusid nii Tuhakal, Munakal kui Nõmme Lumepargis Tallinnas. https://www.suusaliit.ee/et/mkalender

 

Alexela Alpisarja U10 poiste võitjate autasustamine Nõmme Lumepargis. Foto: erakogu

 

Nõmme Lumepargi kõik treeningrühmad on õpilasi täis. (hetkel treenib Nõmmel mäesuusatamise rühmas a 80 last).

Kõik meie koondise sportlased treenivad ja võistlevad. Vigastatud ei ole keegi, haigusega on kimpus olnud Warren C. Smith (diagnoos kopsupõletik).

 

Tiitlivõistlustel osalesid sel aastal Juhan Luik, Tormis Laine, Anna Lotta Jõgeva, Sten-Mark Virro ja Lise Anette Vaher.

Juunioride maailmameistrivõistlused  Are (SWE)  6.-14.03.2017

Juhan Luik  GS 56 koht; AC 58 koht; SG 59 koht; DH 60 koht

Anna Lotta Jõgeva SL 40 koht; SG 55 koht; GS 69 koht.

Noorte Olümpia Festival Erzurum (TUR)  12.-17.02.2017

Tormis Laine GS 18 koht

Anna Lotta Jõgeva SL 32 koht; GS 38 koht.

Üliõpilaste Universiaad Almaty (KAZ) 30.01-08.02.2017 

Sten Mark Virro SL 35 koht; SG 56 koht; GS 60 koht

 

EMV täiskasvanutele ja juunioridele viidi läbi SL´s ja GS´s Pyhal, Põhja Soomes.

Noortele vanuses U16 EMV GS, SG ja Alpi kahevõistlus viidi läbi Balti Karika raames Pyhal, Põhja-Soomes.

 

Slaalomi ja PSL meistrid selgusid Tuhamäel (29.01.2017)

U12 ja U14 (SG ja AC) EMV  Pyhal, Põhja-Soomes Balti Karika raames.

U10, U12, U14 (SL, GS ja PSL) EMV  viidi läbi Eestis / Tuhamäel ja Väikse Munamäe sportnõlval.

 

Tormis Laine Erzurumis 2017. Foto: erakogu

 

Meie suurem eesmärk viia oma noored välja võistlema on sel aastal pisut jõudu kogunud ja kõige nooremates vanuseklassides on tulemas ka jõuline pealekasv:

U10 vanuseklass: Markus Mesila ja Mikk Mesila võitsid U10vanuste sportlaste hulgas Lõuna-Soome meistrivõistlustel I ja III koha slaalomis.

Lätis, Sigulda Olympic Trasel Vilcinsi karikavõistlustel suurslaalomis Markus Mesila 1. koht vanuseklassis s. 2007  ja Mikk Mesila (kaksikvend)  3. koht vanuseklassis s. 2007

U12 / U14 / U16 vanuseklass:

Eesti poisid olid edukad Balti Karika arvestuses. Pyhal, Balti Karikalt tõi üldvõidu koju U16 poiste vanuseklassis Karl Sebastian Dremljuga Mäesuusakoolist. 

Aleksander Luik klubist Nordiko oli poodiumi teisel astmel U14 vanuseklassis kahes distsipliinis (GS ja SG).

Nooremas vanuseklassis on Soome hea võrdlusmoment.  Audi Cupil võistlesid meie sportlased nii Rukal, Swinghillis – Krani Backenis, Pyhal  jne.  Ees ootab  Himos Leitner, mis on Kesk- ja Lõuna-Soome suurim noorte võistlus ja aprilli lõpus Rootsi, Taernaby FIS Children, kus Eestit esindab enim noori mäesuusatajaid.

 

Soovime kõigile mäesuusatajate poolt ilusat kevade algust ja loodame, et öine pakane lilli ära ei võta, aga nõlvadel pinna veel jäise hoiab!

 

 

--------------------------------------

 

 

LUMELAUD ja FREESTYLE-SUUSATAMINE

 

Lumelaua noortesarja radadel lõbutsesid ka freestyle-suusatajad. Klõps tehtud Kuutsemäel, 23.03.2017. 

Järgmiseks talvehooajaks on plaanis noortesarjas kampa võtta ka suusatajad ja korraldada ühtne Eesti

freestyle noortesari. Foto: Kerstin Kotkas

 

Eesti Suusaliit korraldas juba teist hooaega lumelaua noortesarja koos lumelaua lastelaagritega. Noortesari koosnes neljast etapist, igal võistlusnädalavahetusel toimusid ka lastelaagrid.

 

14.-15.01. Kiviõli, lumelaua noortesarja lastelaager ja I etapp. Võistlusel osales 21 last, laagris 16 last.

 

3.-5.02. Nõmme, lumelaua noortesarja lastelaager ja II etapp. Võistlusel osales 37 last, laagris 22 last.

 

11.-12.03 Valgehobusemäe, lumelaua noortesarja lastelaager ja III etapp.Võistlusel osales 36 last. Laagris osales 18 last.

 

23.03 Kuutsemäe, lumelaua noortesarja IV etapp. Võistlusel osales 34 last.

 

Lumelaua noortesarja I etapp Kiviõlis, 15.01.2017. Foto: Anniki Rebane

 

Lumelaua noortesarja IV etapp Kuutsemäel, 23.03.2017. Foto: Kerstin Kotkas

 

Kõigil lumelaua noortesarja etappidel kokku starditi 128 korda - täpselt pooled nimed kordusid. Sel hooajal osales lumelaua noortesarjas seega 64 last, klubidest olid kõige tugevamalt esindatud Nõmme Lumeakadeemia, Lumelauakool, Paluküla klubi ja PiuPau.

Kolme esimest etappi kajastas ka ETV2 saade Suusaajakiri, mida näeb kordusest SIIT.

 

Lumelaua noortesarja üldvõitjad ehk Eesti noorte meistrid lumelaua pargisõidus selguvad nelja noortesarja etapi + slopestyle EMV võistluste koondtulemuste põhjal aprillikuu jooksul ja nende autasustamine toimub Suusaliidu kevadisel hooaja lõpuüritusel.

 

Suusaajakirja saatejuht, lumelaua ja freestyle-suusatamise ala juhataja Kerstin Kotkas intervjueeris sel hooajal paljusid meie talisportlaseid.

Suusaajakirja saatejuht, lumelaua ja freestyle-suusatamise ala juhataja Kerstin Kotkas intervjueeris sel hooajal paljusid meie talisportlaseid.

 

· Slopestyle (pargisõit) EMV Kiviõlis, 12.02.2017

OSALEJAID:  lumelaud 37, freestyle-suusk 19.

Pika võistluspäeva vältel käis medium line'il tihe rebimine ja nii mõneski võistlusklassis olid võitjad päris üllatavad. Juhtimise võtsid enda kätte kindlalt nii Sildarud kui Surfhouse Teami lumelaudurid.

Kelly Sildaru võistles nii tüdrukute kui meeste klassis, saavutades esimeses kuldmedali väärilise koha ja teises väljaspool arvestust esikoha. Henry Sildaru saavutas esikoha poiste arvestuses ning hõbeda meeste kategoorias, mille esikoht läks Mihkel Ustavile, kolmas oli Mats-Kaarel Ruus.

Freestyle-suusatamise naiste võistlusklassi osalejate puudumise tõttu ei avatud.
Parim suusajuunior on Karl Lausing, teine koht läks Jaagup Maidlale ja kolmas oli Sigvard Jõerand.

 

Lumelaua meeste pargisõidu Eesti meister on legendaarne Mario Visnap, teine koht läks Sulev Paalole ja kolmandaks maandus Marten Kikas, kes hetkel Soomes Vuokattis treenib ja õpib. Kõik kolm esindavad Surfhouse Teami ja sama tiimi liikmeid leidus meeste üldarvestuses veelgi.

Parim naislumelaudur on Kristel Soonets,  hõbedale sõitis Silvia Zvirgzdinš.

Võistluse protokoll on kättesaadav SIIT.

 

Pargisõidu Eesti meistrivõistlused Kiviõlis, 12.02.2017, tütarlaste freestyle-suusatamise poodium. Foto: Karli Saul.

 

· Big Air EMV Munamäel, 18.02.2017  

OSALEJAID:  lumelaud 17, freestyle-suusk 19.

Laupäeval, 18. veebruaril toimusid Eesti meistrivõistlused big airis ja seda nii lumelauas kui freestyle-suusatamises. Otepää MK etapi raames toimunud võistlusele tulid osalema parimad sõitjad eesotsas Kelly Sildaruga. 

Meeste lumelauaklassi poodiumi vallutas täielikult jälle Surfhouse Team - Eesti meistritiitli sai endale Sulev Paalo, teise koha Simon Pettai, kolmas oli Mario Visnap. 
Naiste lumelaua poodiumikohad jagunesid nõnda: 1. Kristel Soonets, 2. Silvia Zvirgzdinš, 3. Freyja Tralla
 

Meeste freestyle-suusatajatest tuli Eesti meistriks Mihkel Ustav, teine oli Mats-Kaarel Ruus, kolmas Timo Jeeger. 

Muuseas, Kelly Sildaru pani end proovile ka meeste klassis ja tõepoolest, tema punktiskoor oli sealgi kõrgeim, kuid medalit ta kaela ei saanud.

Juuniorsuusatajatest tuli esikohale Henry Sildaru, teise koha sai Rauno Kütt, kolmas oli Karl Lausing.

Naiste suusaklassi võitis Kelly Sildaru, kellele järgnesid Emma Tammemägi ja Mirjam Revjagin.

Võistlustulemused on kättesaadavad SIIT.

 

Big Air Eesti meistrivõistlused Munakal, 18.02.2017, meeste lumelauapoodium. Foto: erakogu. 

 

· Lumelauakrossi EMV jäi ära, kuna polnud ei ilmaolusid ega võistlusrada.

 

 

· 22.-23.02. toimus Kuutsemäel EKR4 lumelauatreenerite II praktiline koolituslaager. EKR4 kutse taotlejad peavad enne lõpueksamile pääsemist läbima veel EKR4 üldainete koolituse ja esitama kutsekomisjonile iseseisva tööna koduse arutleva essee.

Suveks saame juurde 8 täiesti uut EKR3 taseme lumelauatreenerit ja esmakordselt saavad kutse kätte EKR4 lumelauatreenerid, keda on kokku 7. Treenerite kutseeksamid toimuvad 2 .juunil Eesti Suusaliidus.

 

 

Sportlastest läks kõige edukamalt meie 15-aastasel freestyle-suusatajal Kelly Sildarul, kes osales esmakordselt FIS juunioride maailmameistrivõistlustel rennisõidus, naastes Šveitsist kuldmedaliga. 3.-7. aprillini osaleb Kelly ka FIS juunioride pargisõidu MM-il Itaalias. Juunioride MM-i võiduga kindlustas Kelly endale koha ka Eesti noortekoondises! Jaanuarikuus võistles tüdruk jällegi Aspeni X-Gamesil, saavutades nii pargisõidus kui big airis esikohad. Veebruaris SFR Freestyle Touril sõitis ta end samuti jälle esimeseks, kaitstes eelmise aasta tulemust ja märtsis toimunud Norra X-Gamesil saavutas big airis teise koha.

 

Teisel freestyle-suusaneiul Karoliine Holteril möödus hooaeg aga rahulikumalt, kuigi neiu pani end esmakordselt proovile MK sarjas. Prantsusmaal sai Karoliine jaanuarikuus 25. koha, Itaalias Seiser Almis jaanuari lõpus 22. koha ja veebruaris Kanadas Quebecis toimunud MK etapil 32. koha.

 

Kindla plaaniga 2018. aasta Pyeongchangi taliolümpiale pürgival lumelauduril Siim Aunisonil oli kavas suisa neli pargisõidu MK etappi ja kõigil oli ta kenasti stardis. Jaanuaris võistles Siim Austrias, Kreischbergis, lõpetades 58. kohal; Šveitsis Laaxis, platseerudes 42. kohale ja Itaalias Seiser Almis, kus piirdus 45. kohaga. Siimu viimane MK etapp oli märtsikuus Tšehhis Spindleruv Mlynis, kus ta jäi 44. kohale.

Lisaks oli Siim ainus Eesti lumelaudur, kes võistles ka Hispaanias Sierra Nevadas märtsis toimunud maailmameistrivõistlustel, kus saavutas samuti 44. koha. Hooaja lõpus osaleb ta veel Soome meistrivõistlustel, mis toimuvad Levil 6.-9. aprillini.

 

Meie noorsõitja Marten Kikas piirdus eelkõige Eesti lumelauavõistlustega, tulles edukalt pargisõidu EMV-l kolmandale kohale. Big Air eestikatel sai Marten kuuenda koha. Märtsi lõpus käis Marten võistlemas Tšehhis toimunud juunioride lumelaua MM-il, jäädes big airis napilt poolfinaali ukse taha, kuna ei maandunud oma teist run'i korralikult ära. Pargisõidus maandus poiss üldarvestuses 35. kohale. “Täitsa okeilt läks tegelikult. BA-s kahjuks ei suutnud oma rune maanduda, kuid treeningutel suutsin kõik pöörfilt stompida. Slopestyle’is tegin esimene run safe runi fs 7ga, mille eest kogusin suuremad punktid. Teine run tahtsin teha fs 1080, mille maandusin veidi halvasti ja revertisin maandumisel. Aga slope rada oli väga tasemel ja lõbus!” on tal hea meel.

Marten osaleb ka Šveitsis, Silvaplanas  3.-8. aprillini toimunud FIS Development Freestyle Skiing & Snowboarding Training Camp laagris, misjärel ootavad teda taas õpingud Vuokattis ja PiuPau tiimiga filmimine Levil.

 

Lumelauakrossis võistlev Ivar Kruusenberg plaanis samuti täiskasvanute MM-il osaleda, kuid väga halbade lumeolude tõttu jäeti Euroopas veebruaris-märtsis palju FIS võistlusi ära, mistõttu ei õnnestunud Ivaril vajalikke punkte koguda, täitmaks MM-i normi. Jaanuarikuus võistles Ivar Kanadas, saades tubli 17. koha, veebruarikuus toimunud Bulgaaria lumelauakrossi meistrivõistlustel oli ta suisa viies. Märtsis Itaalias ja Austrias toimunud FIS võistlustel saavutas Ivar vastavalt 14. ja 13. koha, märtsi lõpus Šveitsis 21. koha. 

 

Eesti Suusaliit Sõjakooli 10, ruum 305, 11316, Tallinn Telefon: +372 603 15 16 E- mail: info@suusaliit.ee
Partnerid:
FIS
Terviserajad.ee
Tehvandi Spordikeskus
Suusatades...