Oktoober 2017

Kahevõistluse Maailmakarikaetapp tähistab nii Eesti Vabariik 100 algust kui ka Allar Levandi 30. aastat pronksmedalist.

 

Broneerige oma kalendris varakult 6-7. jaanuar 2018 kui Otepääl toimub taaskord maailmakarikaetapp ja seekord esmakordselt kahevõistluses!

2018. aastal täitub Eesti suusatamise suurkuju Allar Levandi Calgary olümpia pronksisõidust 30 aastat. Kes meist ei mäletaks, mida me sel hetkel tegime ja mida tundsime. Allar võitis pronksi, aga eestlaste jaoks oli sellel kulla hõng.

 

Hoides elus Eesti kahevõistluse traditsioone ja pärandit, on meil hea meel teada anda, et 2018 on ka aasta, mil kahevõistluse maailmakarika etapp toimub esimest korda Eestis.

 

Rahvusvahelise Suusaliidu (FIS) võistlushooaja kalendrisse kuuluv MK-etapp leiab aset 6.–7. jaanuaril Otepääl. Võistlus toob Otepääle kahevõistlejate maailmaparemiku eesotsas neljakordse Maailmameistri Johannes Rydzeki ja Maailmakarika üldvõitja Eric Frenzeliga. Laupäeval toimub Otepääl individuaalvõistlus ning pühapäeval on kavas meeskondlik sprint.Esimest korda maailma spordiajaloos asuvad võistlustulle ka naiskahevõistlejad kontinentaalkarikasarja raames, kes võistlevad mõlemal päeval individuaalvõistlustel.

 

Eesti koondise eest astuvad Tehvandi staadionil võistlustulle Kristjan Ilves, Kail Piho, Han Hendrik Piho, Karl-August Tiirmaa, Triinu Hausenberg ja Annemarii Bendi. Kristjan Ilvese eelmise hooaja ning suurepärased  suvised tulemused (Suvise kahevõistluse MK üldvõit) annavad ka koduseks MK-etapiks lootust häid või isegi väga häid resultaate oodata.

 

Kahevõistluse MK etapist teeb otseülekande Eesti Meedia vahendusel Kanal 2 ja Kanal 12 ning Eurosport. Otseülekandena näitab Eesti Meedia ka naiste kontinentaalkarikasarja etappi.

 

Otepääl toimuva kahevõistluse MK etapi näol on tegemist esimese spordivõistlusena seotud kingitusena Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks!

 

Tule omadele kindlasti kaasa elama ja veeda mõnus koolivaheaja nädalavahetus Otepääl!

 

Võistluste ajakava:

 

05.01.2018

 

12.00

PCR/ kvalifikatsioon ind. gundersen                 

Tehvandi K90

18.00

Hooldemeeskondade võistlus

Tehvandi staadion

19.00

Avatseremoonia 

Tehvandi staadion

 

06.01.2018

 

08.30

Proovivoor ind.gund. mehed

Tehvandi K90

09.30

Võistlusvoor mehed (Gundersen)

Tehvandi K90

10:30

Proovivoor ind.gund naised

Tehvandi K90

11:00

Võistlusvoor naised (Gundersen)

Tehvandi K90

12:15

Individuaalvõistlus (Gundersen) 10km mehed

Tehvandi staadion

13:00

Individuaalvõistlus (Gundersen) 5km naised

Tehvandi staadion

 

Lilletseremoonia naised ja mehed 

Tehvandi staadion

 

07.01.2018

 

09.30

Proovivoor tiim sprint 2 x 7,5 km mehed

Tehvandi K90

10:30

Võistlusvoor tiim sprint 2 x 7,5 km mehed

Tehvandi K90

11:40

Proovivoor naised (Gundersen)

Tehvandi K90

12:15

Võistlusvoor naised (Gundersen)

Tehvandi K90

13.15

Individuaalvõistlus (Gundersen) 5 km naised

Tehvandi staadion

14.00

Tiim sprint 2 x 7,5 km mehed

Tehvandi staadion

 

Autasustamine naised ja mehed

Tehvandi staadion

 

 

 

 

----------------------------------

 

LUMELAUD & FREESTYLE SUUSATAMINE

 

Eesti Suusaliiduga liitusid MTÜ Lumekool,  MTÜ Paluküla Klubi ja Spordiklubi Airpark MTÜ

 

Värskust ja uut hingamist - tervitame oma liikmeskonnas kolme uut liikmesklubi. 

MTÜ Lumekool on, tsiteerides nende kodulehte: "Lumelaua- ja mäesuusaõppe kool, mis on sündinud suurest lumearmastusest. Lumekooli instruktorid on aastate jooksul iseseisvaks lumelauduriks või suusatajaks aidanud rohkelt lapsi ja täiskasvanud õpilasi."

Lumekool tegutseb edukalt juba mitmeid aastaid ja selle asutajaks on EKR3 lumelauatreeneri kutset omav Stiina Liivrand. Lumekooli instruktorid ja treenerid tegelevad koolituste läbi viimisega Eestis, samuti korraldatakse lumelaualaagreid ja -reise välismaale.

Lumekooli koduleht ja Facebooki leht.

 

Spordiklubi Airpark tegutseb Spot Of Tallinnas. Keskuses saab tegeleda mitmete erinevate uute ja traditsiooniliste spordialadega nagu freestyle suusatamine, lumelauasõit, jalgrattaspordi BMX kross, BMX freestyle, rullsuusatamine, akrobaatika, sportvõimlemine ja paljude teiste spordialade treeningettevalmistusega. Keskuses ja klubi juures on käinud treenimas ka erinevate klubide murdmaasuusatajad, kahevõistlejad ja suusahüppajad.

Lisaks nende alade igapäevasele harrastamisele on Spoti juurde 2015. a. novembrist loodud spordiklubi Airpark, kes viib läbi üle-Eestilisi ja aastaringsed elamusspordi programme, spordipäevakuid koolide lastele ja noortele, on partneriks EV 100 raames toimuvatele üritustele, korraldab rahvusvahelisi võistlusi ja koolitab tulevasi treenereid. Loodame meie klubi juures rakendada ja koolitada ka freestyle suusatamise treenereid. Eesmärgiks on maksimaalselt arendada noorte liikumisharjumusi läbi neile sobivate klassikaliste ja elamusspordialade erinevate vormide

Käesoleva aasta sügisest alustas Spordiklubi uue freestyle-suusatamise treeningrühmaga, eesmärgiga kasutada maksimaalselt ära Kelly Sildarule edu toonud spordiala treeningvõimalusi ja samuti perekond Sildaru juhendamist ja treeningplaane noorte suunamisel selle spordiala juurde. Lähitulevikus soovitakse süvendada Eesti Suusaliiduga igakülgset koostööd, eriti Eesti kahevõistlejate ja suusahüppajatega, kes saaksid keskuses spordiklubi kaudu treenida.

 

Raplamaal tegutsev Paluküla Klubi on asutatud Paluküla Puhke- ja Spordikeskuse arendamiseks. Paluküla Klubi on spordiklubi, kus propageeritakse talispordi harrastamist. "Soovime kujundada Paluküla mäe kaasaegseks atraktiivseks spordikeskuseks," seisab nende kodulehel. Palukülas on juba mitu aastat lumelauatreeninguid viinud läbi EKR4 lumelauatreeneri kutset omav Lauri Mölder, kelle töö MTÜ Paluküla Klubi ja kohalike noortega on suurt tunnustust väärt.

Paluküla Klubi koduleht ja Facebooki leht.

 

Suusaliidu ridadest avaldasid soovi välja astuda MTÜ BX Klubi ja Klubi SWB MTÜ, kelle avaldused ESL juhatus kinnitas ja seisuga 24.10.2017 ei ole eelpool mainitud klubid enam Eesti Suusaliidu liikmed.

 

 

FIS sügisseminaril kinnitati lumelauaspordi ja freestyle-suusatamise MK etappide võistluskalendrid

 

Oktoobrikuu alguses Zürichis toimunud iga-aastasel sügisseminaril kinnitati lõplikult lumelauaspordi ja freestyle-suusatamise MK etappide võistluskalendrid 2017/2018 hooajaks, kus võistlusi sel hooajal vähem kui eelnevatel.

Mõlema ala võistluskalendrid on täismahus kättesaadavad SIIT.

 

 

 

 

----------------------------------

 

 

 

MÄESUUSATAMINE

 

Tore on viimastel päevadel olnud õue vaadata ja tõdeda, et talv on ukse ees. Hommikune härmatis tõukab mäesuusatajaid suuski silitama ja sobivaid reisiplaane tegema. Kandid tuleb üle käia ja saapad on juba tuppa sooja tõstetud – õhtuste uudiste ajal saab korra jalga proovida ja külmkapi juurde jalutada – kõik tuleb meelde, ärevus poeb põue ja naeratus tuleb näole. 

 

Möödunud kuu hea uudis mäesuusatajatele tuli EOK´st. Eesti Olümpiakomitee on valmis saatma olümpiale mäesuusatamises ka ühe naissportlase. Kandidaate on loodetavasti kaks: Lise Anette Vaher ja Anna Lotta Jõgeva.  

 

Naiskandidaatide tutvustuses räägivad Lise Anette ja Anna Lotta ise nii:

 

Lise Anette Vaher: Mul on hea meel, et minu eelmise hooaja tulemused on toonud Eestile võimaluse saata olümpiale ka naismäesuusataja. Olen suvel palju panustanud üldfüüsilistele treeningutele jõusaalis ning kasutanud lühikest suve ka uute huviliste väljaõpetamiseks ning võistlemiseks oma teisel lemmikalal - purjelauasurfis. Hooaja ettevalmistuse esimene lumelaager Itaalias, Val Senales suusakeskuses ning Austrias Pitztalis on läbitud. Peatselt on algamas järgmine laager koos Kronplats Racing Center tiimiga. Ootame kodukeskuste avamist Kronplatzis (Itaalia) - see teeb eluolu palju lihtsamaks. Palju toetust pakuvad meie tiimi kuuluvad teised sportlased ning olümpiakogemusega treenerid. Tean, mida oodata ning kuidas valmistuda. Novembri lõpus on plaan alustada selle hooaja võistlustega. Eesmärgiks on kvalifitseeruda olümpiale ka teisel alal, suurslaalomis. Olümpia on ilmselt iga sportlase unistus, nii ka minul. Soovin olla selleks ajaks parimas vormis ja palju rõõmu teevad sel hooajal appi tulnud toetajad. Töö ja õpingute kõrvalt sportimine on paras väljakutse, aga samas, kes teeb see jõuab. Minu ettevalmistuste kohta saab infot minu veebilehe, FB ning Instagrami kaudu. lisevaher.ee

 

Anna Lotta Jõgeva kirjutab oma ettevalmistusplaanides: Minu selle hooaja alguse ettevalmistus on siiani kulgenud enam-vähem plaanide kohaselt. Käin jõusaalis, matkan mägedes ja jooksen, aga olen ka saanud treenida suuskadel Juvassi ja Fonna liustikel, samuti kodu lähedal Geilos avatud rajal. Novembri viimasel nädalal korraldatakse selle hooaja esimesed võistlused Norras. Saan oma kodumäel Hemsedalis sõita slaalomit ja ülisuurslaalomit ning Geilos slaalomit ja suurslaalomit. Loodan täita olümpia B-normi slaalomis kohe hooaja alguses, aga mõtlen ka suurslaalomi normi täitmise peale. Novembri ja detsembrikuu jooksul on mul kokku plaanis 16 starti, kõik neist Norras. Olümpiamängud ja Eesti esindamine on olnud minu unistus kaua aega. Saan seal mõõtu võtta maailma parimatega. Õpin gümnaasiumi lõpuklassis ja detsembris ootavad mind ees esimesed eksamid. Treeningute vahel istun nina raamatus ja püüan eksamiteks õppida. Parim uudis tänasel päeval on aga see, et kodus Hemsedalis tuli maha ca 20-25 cm lund ja lisa sajab juurde. Loodan väga, et mägi varsti suusatamiseks avatakse ja saan oma klubiga kodusel mäel treenima hakata. https://data.fis-ski.com/dynamic/athlete-biography.html

 

Eesti meeskandidaatidest olümpiale  - Tõnis Luigest, Tormis Lainest, Juhan Luigest ja Sten-Mark Virrost ilmub ülevaade järgmises uudiskirjas.

 

Mäesuusatajate leeris on kombeks öelda „Luiged läinud, lumi taga“. Hooaeg koondistel on tõeliselt alanud - meie poisid ja mehed, kes klubi juures, kes koolis Austrias, Soomes või Ameerikas  - on oma treeningpaikades mägisematel ja lumisematel maastikel kui Eestis praegu pakkuda on.

 

Hea meel on meie noorteklubide üle, kes sügisesel koolivaheajal liikusid Euroopa eri suundades – Nordiko ja Mäesuusakooli lapsed Lapimaale, Rukale, et treenida seal koos Soome paremikuga. Tartu Slalom Hintertuxi liustikulaargrisse Austriasse ja MSK Väike – Munamägi treenib Peeter Siimu juhtimisel Leedu külmkapis, kus novembri esimesel nädalal ootab meie noori ees juba esimene oluline võistlus – Balti Karika I etapp.

 

Mäesuusatamise treenerite kutsekomisjoni liikmelisus on muutunud ja sinna kuulub alates sellest hooajast uue liikmena paljukordne Eesti meister ja üks esimesi moodsa Eesti ajal rahvusvahelisele tasemel võistelnud mäesuusatajaid Raidar Mesila.

 

Treenerite kutseeksam EKR IV ja EKR V tasemele mäesuusatamises on planeeritud detsembri algusesse. Palun jälgige infot Suusaliidu kodulehel.

 

Soovime mäesuusatajate poolt lapselikku lume-lusti ja ilusat hooaja algust!

Kodumägede katmiseks lumevaibaga aga nõiume peatset pakast – selleks tuleb hoida pöialt põses ja ootusärevust hinges!

 

 

 

 

----------------------------------

 

 

 

MURDMAASUUSATAMINE

 

Eesti Suusaliidu kodulehel on leitav murdmaasuusatajate kalender ja statuudid

 

Murdmaasuusatajatele on paika saanud ka võistluskalender, ning kõik võistlused alustades lastest ja lõpetades veteranidega on kantud ka Eesti Suusaliidu kalendrisse.

 

Samuti on kodulehelt leitavad ka murdmaasuusatamise statuudid, mille leiate SIIT

 

Nüüd jääb vaid oodata lume saabumist, et suusad alla panna ja talvisteks mõõduvõttudeks treenima hakata.

 

 

 

 

Murdmaasuusatamise aktiiv kogunes 13.10.2017 Tartus Dorpati Konverentsikeskuses.

 

Margus Uibo andis ülevaate siiani tehtud Audentese kontrolltestidest, mis viimastel aastatel on tehtud kontrollvõistlusena. Kalju Ojaste täiendas kommentaaridega. Testideks on maastikujooks 2,4 km tüdrukutel ja 3,6 km poistel; paaristõuked rullsuuskadel tõusul ning erinevad jõutestid.


Eelmisest kogunemisest jäi üles, et oleks vaja teha üks testi- ja üks motivatsioonilaager. Audentese treenerid panid kokku laiendatud testilaagri projekti järgmiseks sügiseks.

Testilaageri projekt 27.-30.08.2018. Otepääl.
1. Päev – jooks ja jõutestid.
2. Päev – rullitest paaristõugetega ja jõutestid.
3. Päev – matk
4. Päev – Rolleri võistlus 8-15 km (Gunderseni meetodil) 
*ning võimalusel ka mõned loengud


Arutleti erinevate sobivate testide üle ja kuidas neid paremini talletada ja võrrelda. Jõuti järeldusele, et kõik klubid peaks edasi tegema oma standardteste ning lisaks saavad noored osaleda ka Audentese testidel. Samuti on heaks jooksutestiks 3000m staadionil, mida kõik saavad teha sarnastel tingimustel ja neid on lihtne võrrelda. Kokku võiks koondada kõik Audentese jooksutulemused, mida saaks avalikult võrrelda ja ise testida ning ka avalik 3000m tulemuste tabel.

 

Jaanus Teppan tegi ülevaate selle suve ja sügise noortelaagritest. Kui esimeses ja viimases laagris oli osalejate arv 10, siis teistes oli kohal üle 20 osaleja. Toimusid ühistreeningud, paljud ka külalisjuhendajate juhendamise järgi, mitmed loengud ja ühistegevused. Laagritega jäädi rahule.

 

Viimases blokis jätkus arutelu „Kuidas edasi?“. Esmalt võeti teemaks usaldus, kuna väidetavalt on suusarahval usaldus kadunud ja arutleti kuidas siis nüüd seda uuesti toimima saada. Algus kippus minema veidi isiklikuks ja teemad ning mõtted käisid seinast seina. Leiti siiski, et üheks viisiks võiks olla,  ühislaagritesse klubide treenerite kaasamine, kelle õpilased osalemas on. Selleks, et ühislaagrid saaks paremini toimida, oleks vaja paika panna tasemekriteeriumid.


Hetkel paigas testilaagri projekt: 27.-30.08.2018.
Motivatsioonilaager võiks toimuda 26.-30.06.2018.


Kindlasti vajatakse võimete arendamiseks laagreid. Need võiks olla ka avatud koondise laagrid, erinevate vanuseklasside kaupa laagrid, mis kaasavad erinevaid klubisid ja treenereid ning oleks ka treeneritele harivaks kohaks. Aluseks saab kasutada ka endist Swedbanki laagri korraldust. Oluline on ka info jagamine kõigile.

 

Samas leiti, et noortelaagrid võiks olla U14 ja edasi, et neil oleks motiveeritus liikuda, saades laiem treeningu põhi, selleks et noor jõudes 18. aasta lävele, suudaks ta treeneri plaani järgi treenida.


Edasise laagrite projekti eestvedajateks on Jaanus Teppan, Kalju Ojaste ja Margus Uibo, kes panevad kokku esialgse kava laagritest, aegadest ja osalejatest hiljemalt 1. novembriks 2017.


Üheks mure kohaks on ka see, et treenerite silm, ei sära. Ka treenereid on vaja motiveerida ja kaasata, et nende entusiasm ei kaoks.


P. Kümmel tutvustas oma mõtteid seoses noorte kadumisega teatud vanuses. 
​Puudub koordineeritud tegevus. Kuidas talente saada? Selleks on vaja tegevuskava, kaardistamist, teste. Hetkel ei ole ühtset plaani. Vaja lahenda probleem, kuidas jõuaksid noored alt üles juuniori ja täiskasvanu eani, kas siis koondiste, eratiimide või klubide toel. Tartus nt. ülikooli juures oleva spordigrupi toega vms.


Probleemina leiti ka meedias väike kajastus noortesarja näol. Kuna oht on veelgi vähem kajastust saada, siis tuleb otsida sobivamaid koostöö võimalusi. Ühe lahendusena toodi välja laskesuusatamise näitel võistlustest ülekande tegemine gopro kaameratega ja ise videoid toota. Vaadatavad võistlused oleks kindlasti suusakross ja sprint.
Otsustati, et tulevad nii motivatsiooni- kui ka testilaager, mis on avalikud ja suurema mõõtmelised. Koondise laagrid on kitsama osalejaskonnaga ja suunatud võimete arendamisele.

 


  

 

 

Kas ja mida hakkab juhtuma murdmaasuusatamises? Mida arutati Zürichis  oktoobril esimesel nädalal FIS sügiskoosolekul?

 

Suurt tähelepanu pälvis  murdmaasuusatamise töögrupis rullsuusatamine. Alates uuest hooajast lubatakse  rullsuusatamises klassikalises sõiduviisis kasutada 2 cm pikemaid keppe kui talvel. Samuti kiideti heaks muudatused , mis muutsid sõidu formaadi faktorit. Olulist mõju avaldab see võistlejale FIS punkti arvutamisel. Uutes reeglites on lubatud paarissprindis kasutada valestardi korral  ajalist karistust. Täpsemalt info: http://www.fis-ski.com/inside-fis/document-library/cross-country/index.html#deeplink=rules.

 

Kinnitati uue hooaja MK kalender. Hooajal 2017/18 pole MK karusellis ühtegi teatesuusatamise etappi. Meie oma Otepää MK etapil on FISi tulevikuplaanides kindel koht. Järgmine Otepää MK on kalendris aastal 2019, hetkel on lahtine, kas see on kolmas või neljas jaanuari nädalavahetus.

 

Kajastust leidsid  FIS uued arenguplaanid. Kuna alade populaarsust telemaastikul on vaja tõsta, siis pakuti välja terve rida muudatusi, mis loodetavasti annavad võimaluse olla huvitav sponsoritele.'

 

Esimese asjana pakuti välja, et suusatamises saavad olema vaid traditsionaalsed distantsid 10/15, 15/30 ja 30/50 km. Taotluslikult on soov muuta suusatamine kõikidele potentsiaalsetele murdmaasuusatamise  jälgijatele arusaadavaks. Eestlasest suusatamise huvilisele on asjad olnud arusaadavad kogu aeg, probleem seinevat televaatajates, kus murdmaasuusatamine pole justkui elu osa.

 

Uue kontseptsiooni kohasel hakatakse sprindi distantse sõitma vaid vabas sõiduviisis, millesse tuuakse sisse suusakrossi elemente. Samuti oli ettepanek muuta sprint lühemaks, distantsi läbimise ajaks pakuti välja aeg 2.45.

 

Kuna suusavahetusega sõit on üks kulukamaid distsipliine korraldajale ja see lootus, milleks SVS ellu kutsuti, pole täitunud, siis on suur tõenäosus, et suusavahetusega sõit kaob tiitlivõistluste programmist. Tagasi tuleks minevikus läbiproovitud tagaajamisega sõit- ühel päeval eraldistart ja teisel päeval tagaajamine läbi viitstardi eelmise päeva tulemuste põhjal.

 

Need olid hetkel peamised esile kerkinud mõtted.  Nagu uute ideedega ikka, leiti ka neile osalejate hulgast poolt- ja vastuargumente. Arutelud jätkuvad järgmisel kevadel Kreekas FISi konverentsil.

 

 

 

 

----------------------------------

 

 

 

KAHEVÕISTLUS

 

Oktoobri alguses / Septembri lõpus toimusid viimased kahevõistluse suve GP võistlused Planicas Sloveenias, kust eestlastest võtsid osa Kristjan Ilves, Karl-August Tiirmaa, Kail Piho ning Andreas Ilves. Kristjan Ilves saavutas Planica võistlustel 11. ja 5. koha ning nende tulemustega platseerus suve GP arvestuses 5ndale kohale. Kahevõistluse suve GP reglement näeb ette, et suve GP üldarvestuse võidu saavutab sportlane, kes osaleb kõikidel võistlustel ja on punktiarvestuses kõrgeimal kohal. See ka Kristjanile õnnestus! Karl-August Tiirmaa oli antud võistlustel vastavalt 25-s ja 29-s.

Oktoobri alguses toimusid ka Otepääl kahevõistluses M-16 vanuseklassi ning juuniorite vanuseklasside EMV.

M-16 vanuseklassis oli võistluste esikolmik Markkus Alter (Põhjakotkas Otepää), Karel Rammo (Nõmme SK) ja Robert Toompuu (Nõmme SK).

Juuniorite vanuseklassides olid parimad meestest Robert Lee (Nõmme SK), Ivo-Niklas Hermanson (Nõmme SK) ning Kevin Maltsev (Elva SK).

Naistest pälvis EMV tiitli Annemarii Bendi (Võru SK/Andsumäe SK)(https://www.suusaliit.ee/et/kvkalender?competition_id=344)

Kahevõistluse maailmakarika etapid saavad alguse juba 24. novembril Soomes Rukal!

 

 

 

----------------------------------

 

 

 

SUUSAHÜPPED

 

Suusahüpete viimased suvised etapid toimusid Klingenthalis, kus meie parimana saavutas COC-sarjas 6. koha Artti Aigro. Artti pälvis ka oktoobri alguses toimunud juuniorite EMV tiitli uue mäerekordiga 102,5m.

 

Juuniorite EMV esikolmik oli Artti Aigro (Põhjakotkas Otepää), Kevin Maltsev (Elva SK) ning Ivo-Niklas Hermanson (Nõmme SK)(https://www.suusaliit.ee/et/kvkalender?competition_id=344).

Samuti toimusid ka oktoobri alguses EMV naisjuunioritel, kellest parim oli Annemarii Bendi (Võru SK/Andsumäe SK) ning M-16 vanuseklassil, mille parimad olid Markkus Alter (Põhjakotkas Otepää), Karel Rammo (Nõmme SK) ning Markus Kägu (Nõmme SK).

Suusahüppajate talvine maailmakarikasari saab alguse 17. novembril Poolas Wislas!

 

 

 

 

Noorte Karikasari on jätkuvalt heas hoos 

 

Noorte Karikasarjas on jõutud pidada hetkel suvised 3 etappi. Otepää etapp, mis oleks pidanud toimuma 29. oktoobril jääb ära seoses külmade tulekuga.

 

Viimane võistlus toimus Tallinnas, kus toimusid ka MN12, MN14 ja N16 vanuseklassi EMV (https://www.suusaliit.ee/et/kvkalender?competition_id=345). Tallinna etapp oli seda märkimisväärsem, et sellest võttis osa 59 noort üle Eesti ning ka Lätist.

 

Noorte karikasarjaga jätkatakse 30. detsembril Otepääl.

 

 


 

 

 

----------------------------------

 

 

 

MUU INFO

 

Legendaarne Suur Suusalaat Lõunakeskuses toimub ka tänavu!

 

Talviseks mölluks läheb laupäeval, 18.novembril 2017 kell 10:00 hommikul ja terve päeva vältel toimub talvehõnguline tegevus Tartu Lõunakeskuse kaetud liuväljal. Suusalaada eesmärgiks on tuua enne talvehooaega inimesed kokku ning viia kõigi mõtted nii talvistele tegevustele kui spordivarustusele. Oodatud on kõigi talispordialade esindajad, fännid ja harrastajad!

 

Suusatamine on Eestis populaarne ja usutavasti ei ole kedagi, kes ei teaks kedagi, kellel ei oleks kodus suusavarustust, mis on nurka seisma jäänud, oodates nukralt, et keegi ta taas lumele viiks. Samas on palju neid, kes hea meelega endale või lastele suusavarustuse ostaksid, kuid varustuse hind saab takistuseks. Et mõlemad murelised kokku tuua, toimub juba viiendat korda laupäeval, 18.novembril legendaarne „Suur Suusalaat Lõunakeskuses 2017”.

 

Sel aastal on kavas juba varasemalt ülimenukaks kujunenud kasutatud suusavarustuse laat Suusahullude eestvedamisel. 

Esimesest novembrist võtame kasutatud varustust vastu A&T Tartu poes ja 15.-17.novembrini Lõunakeskuses. 

Igaüks saab oma seisma jäänud heas korras varustuse müüki tuua, ise hinna määrata ning Suusahullud tegelevad laadapäeval müügiga!

Sina tood oma suusa-, uisu, või mäesuusa/lumelauavarustuse meile, ütled hinna ning meie paneme selle laadapäeval müüki! Sa ei pea ise laadapäeval kohal olemagi, et oma varustusele uus omanik leida! Meie tegeleme sellega ning Sina saad nädalavahetust nautida.

 

Lisaks toimub terve päeva vältel kohapeal väga palju kihvti actionit ja kohal on erinevad spordikaupade- ja teenuste pakkujad.

Tule, vaata, õpi, proovi!

Lastel on suurepärane võimalus tutvuda paljude populaarsete talispordialadega oma ala spetsialistide juhendamisel. 

Laadaplatsil Marumägi suusahüpeteks, Burton lumelauarada, elektroonilised lasketiirud, SkiErg trenazöörid ja tuntud sportlased!

Suurel laval näitame legendaarseid suusafilme ERR arhiivist ning esineb Indrek "Hispaania tüdruk" Ventmann

Kogu päeva näeb otseülekandes DELFI TV-s!

 

Kohal on mõistagi suurimad spordipoed oma uute talvekollektsioonidega. Sealhulgas Sportland, A&T Sport, Fischer, A2K Sport, SiljaSport, Skiwax, Secosport, ISC-Marinepool, Veloplus, Moomoo, Nevene, Salomon Outlet, Salice, Kuzmin, Frida mütsid jpt. 

 

Lõunakeskuses näeme!

 

Suusalaada koduleht ja kogu info asub SIIN

 

 

 

 

 

 

FIS alustas koostööd Protect Our Wintersiga!

 

Rahvusvaheline Suusaföderatsioon kaasas World Snow Day ja SnowKidz projektidesse uue toetaja, milleks on USA pro-lumelaudur Jeremy Jonesi poolt loodud Protect Our Winters.

Keskkonnateadlikkus on esimene samm, päästmaks meie maailma ressursse. Teine samm on praktiliste meetmete kasutusele võtmine, kasvatades keskkonnateadlikkust inimestes. POW eesmärk on tutvustada tänapäeva inimese tegevust ja selle mõju kliima- ja keskkonnamuutustele. Ka väikesed sammud viivad suurteni! Ja kõik ülla eesmärgi nimel - et meil ka kümne ja kahekümne aasta pärast veel looduslikku lund oleks. Viimane kümnend oli kõige soojemate temperatuuridega, aasta 2016. ülemaailmselt kõige soojem aasta üldse. 1970. aastatest on põhi on kaotanud sadu ja sadu tuhandeid ruutkilomeetreid lumiseid välju. Lund tekib vähem ja talved on aina lühemad. Nii ei ole see ainult Euroopas, kus talveperioodil jäetakse lumepuuduse tõttu ära aina rohkem talialade võistlusi, kuna sobivaid tingimusi lihstalt ei ole enam. Probleem puudutab tõsiselt ka USA-d ja Kanadat. 

 

2007. aastal asutatud Protect Our Winters on institutsioon, mis pakub ülemaailmselt väljundit kõigile talialade sportlastele, ettevõtetele, koolidele, üksikisikutele, keskustele ja organisatsioonidele, kes soovivad astuda järgmise sammu kaitsmaks seda, mis meil veel alles on. Kes tunnistavad inimtegevuse mõju meie keskkonnale ja soovivad teisi sel alal harida, olles ise suureks eeskujuks. POW raames on erinevad riigid algatanud hulga väikeprojekte, koolitusi ja muid ettevõtmisi, tutvustades kliimamuutuste tekkepõhjuseid ja tuues tähelepanu keskpunkti emakese looduse. Kümne tegutsemisaasta jooksul on POW enda ridadesse suutnud koondada rohkem kui 150 000 tegutsejat, moodustades ühtehoidva sotsiaalse keskkonna, mis hakkab agaralt vastu kõigele, mis saastab meie planeeti. Muuseas, USAs keskendub organisatsioon just vastava seadusloome tekitamisele, seda läbi poliitikute ning riiklikult tähtsate isikute keskkonnateadlikuse tõstmise!

 

FISi president ütles oma kõnes, et saates POW sõnumi varakult järgmisele generatsioonile läbi Bring Children To The Snow kampaania on parim viis juba maast madalast inimesi harida ja luua pikaajalise mõjuga efektiivne meetod keskkonnakaitse eesmärgil. "Tegu on väga võimsa koostööga ja seda mõlemale poolele!"

POW arendusjuhi Torrey Udalli sõnul tegeleb Protect Our Winters kogu aeg inimeste harimise ja nõustamisega, et järgnevatelegi põlvkondadele looduslikku lund jaguks. "Talialade esindajad peavad kokku hoidma ja koos tegutsema! FISiga jõudude ühendamine oli meie suur unistus, läbi mille moodustame vägeva tiimi jõudmaks lähemale oma eesmärgile, samas saates noortele selge sõnumi - sinu toed muudavad meie planeeti! Noored suusatajad ja lumelaudurid peavad teadma, kuidas nad saavad loodust hoida ja kliimat kaitsta, et lund näeks nende lapsed ja lapselapsedki."

 

Partnerlus kahe suure organisatsiooni vahel tagab erinevad võimalused, mis omakorda muudavad Snow Day ja SnowKidz programmi kuuluvate ürituste organiseerijatel oma kavadesse keskkonnateadlike elemente lülitamise lihtsamaks. Rohkem infot juba talvel!

 

Seni vaata ja uuri Protect Our Winters kodulehekülge!

 

 

 

 

 

 

 

 

FIS sügisseminari raames toimus siiani suurim FIS laste- ja noortetöö seminar

 

Zürichis oktoobrikuu alguses toimunud FIS laste- ja noortetöö seminar oli järjekorras juba viieteistkümnes ja siiani suurima osavõtjate arvuga - 137 osalejat ja esindatud 51 erinevat riiki.

Seekordsel seminaril keskenduti teemale "Parenting in snow sports" ehk talisportlaste ja talispordiga tegelevate laste ja noorte vanemate kaasamine, nõustamine ja koolitamine. 

Esimesena võttis sõna FISi peasekretär Sarah Lewis, kes keskendus FISi noortetööd puudutavatele tegevustele ja otsustele ja tutvustas pikemalt päevakava. Esimesena astus rahva ette mäesuusataja, lapsevanem ja psühholoog dr.Jim Taylor, kes esitles lapsevanemate võimalikke rolle klubitöös ja nende kaasamist. Järgmisena esines Soome murdmaasuusakoodise treener ja Reijo Jylhä, kelle tegevsportlasest poeg Martti võistleb murdmaasuusatamise MK etappidel ja on FIS sportlaskomitee liige. Jylhä rääkis oma loo isa ja treenerina. Päeva esimese poole lõpetasid erinevad workshopid.

Seminaripäev jätkus diskussiooniga, mida juhtisid hommikused esinejad koos Šveitsi mäesuusasportlase Andew Yule'i isa Daniel Yule'iga ja Hugues Ansermozega, kes on Šveitsi ja Kanada mäesuusakoondiste endine treener. Peale diskussiooni esines Lausanne 2020 noorteolümpia spordidirektor Simone Righenzi. Seminari lõpetas FIS Youth and Children komitee esimees Ken Read, kes võttis veelkord kokku seminari põhipunktid ja -ideed ning jagas oma kogemust sportlaste vanemana.

 

FIS Youth & Children's Seminar 2017 programm ja materjalid, esitlused on kättesaadavad SIIN.

 

 

 

 

 

Konverents "Teadus, sport ja meditsiin X" Tartus 8.-10. novembril 2017

 

Konverentsile registreerimine toimub aadressil http://tsm.ut.ee/ kuni 1. novembrini (kaasa arvatud).

Samal aadressil on nähtav konverentsi programm.

 

Konverentsi peamine eesmärk on arendada teadlaste, meedikute, spordi- ja liikumisharrastuse

ning terviseedendajate vahelisi kontakte ja koostöösuhteid ning soodustada seeläbi kaasaegse

sporditeaduse ja -meditsiini saavutuste rakendamist praktilistel eesmärkidel. Konverentsiga

tähistatakse väljapaistva Eesti sporditeadlase ja olümpialiikumise edendaja professor Atko-Meeme

Viru (1932 -2007) 85. sünniaastapäeva.

 

Esimesel päeval toimub rahvusvaheline spordifüsioloogia sümpoosion, kus esinevad külalised USAst,

Saksamaalt, Soomest, Lätist ja Leedust, samuti Eesti teadlased. Kõik ettekanded toimuvad

inglise ke! eles. Teisel ja kolmandal päeval on töökeeleks eesti keel ning esinejate seas on tuntud

sporditeadlasi ja -arste ning treenereid, füsioterapeute ja liikumisharrastuse edendajaid, aga ka

väljapaistvaid sportlasi ja uurimistöös edukaid doktorante.

 

Kogu konverentsi töökorraldus soosib esinejate ja kuulajate vahelist diskussiooni. Spordifüsioloogia

sümpoosionil kõnelejad on häälestatud edastama oma sõnumit auditooriumile, kus enamuses on

mitte nende kolleegid teadlased vaid pigem spordi, spordimeditsiini ja -füsioteraapia ning

liikumisharrastuse valdkonnas praktiseerivad spetsialistid. Päevadel, mil töökeeleks on eesti keel,

lõpevad kõik sessioonid paneeldiskussiooniga, kuhu moderaatorid kaasavad esinejate kõrval ka

konverentsil peamiselt kuulajana osalevaid inimesi.

 

Konverents pakub kõrgetasemelist täiendkoolituse võimalust treeneritele, füsioterapeutidele,

spordiarstidele ja kehalise kasvatuse õpetajatele arvestusliku mah! uga 8 tundi päevas.

Konverentsi korraldavad Tartu Ülikooli sporditeaduste ja füsioteraapia instituut, Tartu Ülikooli

Kliinikumi spordimeditsiini ja taastusravi kliinik ning Spordimeditsiini Sihtasutus koostöös

Liikumistervise innovatsiooni klastriga SportEST, Eesti Olümpiakomitee, Eesti Olümpiaakadeemia ja

Eesti Suusaliiduga.

 

Info: Vahur Ööpik, tel. +372 5184234, vahur.oopik@ut.ee

Martin Mooses, tel. +372 53463066, martin.mooses@ut.ee

 

 

 

 

9. novembril toimub Tervise innovatsioonikonverents Kumus

 

Konverentsil käsitletakse aju, teadveloleku, liikumise, skeletilihassüsteemi, toitumise, tervisenäitajate, une ja tehnoloogia uudislähenemisi. Leitakse vastuseid mh järgmistele küsimustele: miks meie aju ja tänapäeva töökeskkond ei sobi kokku, kuidas mõelda ja süveneda efektiivsemalt, kuidas aitab mindfulness tänapäeva kiire elutempoga toime tulla, missugused on kõige uuemad lähenemised skeletilihassüsteemi valule, kui palju vett tegelikult vajame, millised on võimalused unehäirete raviks unemeditsiinis ja koduste vahenditega, mis toidab optimismi ja pessimismi suurte andmete ajastul jne.

Avakõne tervisest peab EESTI VABARIIGI PRESIDENT PROUA KERSTI KALJULAID. Teaduspõhise konverentsi lektorid on ajuteadlane ja psühholoog dr Jaan Aru, dots Kristjan Port, spordifüsioloogia professor Vahur Ööpik, füsioterapeut Katre Lust-Mardna, kliiniline psühholoog Kärt Lust-Paal, laboriarst dr Anneli Raave-Sepp jt.  Moderaator on Marko Reikop.


Lõpus väljastatakse soovitajatele tunnistused 9 akadeemilise täiendkoolituse tunniga. Täpne päevakava ja registreerimine: www.tervis2017.ee 

 

Päevakava leiate ka SIIT


Teile kehtib registreerimisel sooduskood TER5539.

Konverentsi korraldab Liikumistervise innovatsiooni klaster SportEST koos Noviti nõustamis- ja koolituskeskusega ning kaasrahastab Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond.

 

Eesti Suusaliit Sõjakooli 10, ruum 305, 11316, Tallinn Telefon: +372 603 15 16 E- mail: info@suusaliit.ee
Partnerid:
FIS
Terviserajad.ee
Tehvandi Spordikeskus
Suusatades...