November 2017

November on igal aastal Suusaliidu jaoks kõige olulisem kuu kalendris, sest algab võistlushooaeg ja stardivad meie erinevate alade maailmakarikasarjad. Hooaeg, mis erinevate vaidluste tõttu keeruliseks kujunenud, sai novembris positiivsed lahendid ning kõik, kel sportlike tulemuste järgi oli ja on võimalik maailmakarikasarjades osaleda, seda ka tegid. Lepinguvaidlused said lahenduse ning Team Haanja sportlased kätte viimase osa EOK vastavate kategooriate toetusest. Varasemad nendele sportlastele ettenähtud EOK Solidarity ja palgatoetused olid Suusaliidu poolt igakuiselt üle kantud. Kõik meie alad on kinnitanud ka Eesti võistluskalendrid


Nädalavahetusel Ruka MK-l stardi saanud maailmakarikasarjad algasid eestlaste jaoks vägagi positiivselt – head kohad teenisid välja kahevõistleja Kristjan Ilves, murdmaasuusatajad Marko Kilp, Karel Tammjärv ja Raido Ränkel ning ka suusahüppaja Martti Nõmme. Järgmised stardid on juba sel nädalavahetusel Lillehammeris.
Novembriga tuli kuu võrra lähemale Otepääl esmakordselt korraldatav kahevõistluse maailmakarikasarja etapp, mis on Suusaliidu jaoks võistluste korraldamise mõttes selle hooaja suurim ja kõige olulisem ettevõtmine. Võistluse piletid ja eripaketid on juba müügil Piletilevi müügikohtades. Maailmakarikasarja etapi korraldamisega seoses on Eesti fännidel võimalik kahevõistluse etappe jälgida otseülekandena Kanal 2 ja Kanal 12 vahendusel. Ülekandeid tehakse nii suusahüpetest kui ka murdmaasõitudest kõigil võistluspäevadel.

November tõi muudatuse ka murdmaa ala juhtimisse, mil kohalike valimiste järgselt otsustas murdmaa alajuht Arne Tilk asuda Põlva abivallavanema ametisse. Suusaliidu büroo koostöös murdmaa alakomitee juhatusega kuulutab lähipäevil välja konkursi vabanenud kohale parima kandidaadi leidmiseks.

Edu meile kõigile selleks lumiseks, kergete miinuskraadidega ja päikeseliseks hooajaks!

Tõnu Seil, Eesti Suusaliidu peasekretär

 

 

------------------------

 

MURDMAASUUSATAMINE

 

Eelmisel nädalavahetusel sõidetud Ruka MK-etapil tegid Eesti suusatajad häid tulemusi. Reedel sõitsid elu parimad tulemused Marko Kilp (sprindi 11. koht) ja Raido Ränkel (sprindi 15. koht), kes tagasid alakomitee poolt kinnitatud statuudi järgi endale pääsmed Pyeongchangi olümpiale. Laupäeval sai Karel Tammjärv 34. koha meeste 15 kilomeetri klassikasõidus. MK-punktist jäi 28-aastast suusatajat lahutama kõigest 3,6 sekundit. Laupäevases 15 km klassikasõidus oli Ränkel 114 lõpetaja seas 80. (+3.03,8) ja Marko Kilp 90. (+3.28,7) kohal. Pühapäevases vabatehnika jälitussõidus mehed ei startinud. Kõik kolm Rukal võistelnud meest on stardis ka järgmistel MK-etappidel. Lisaks on Teppan sprindis üles andnud veel Kein Einaste.

 

---------------------------

 

KAHEVÕISTLUS

 

Kahevõistluse maailmakarikasari sai alguse Ruka MK-ga, kus osalesid Eesti sportlastest Kristjan Ilves ning Kail Piho. Sportlaste stardid otsustati Rovaniemi esimese lume võistluse järgi, kus just eelnevalt mainitud kaks nime olid Eesti parimad. Kail Pihol kahjuks ennast lõppvõistlusele murda ei õnnestunud.

 

Kristjan Ilves see-eest tegi hüppemäel vägagi korralikud sooritused, kuigi sportlase enda sõnul jäi varu veel hüppemäel. Samuti olid murdmaa sõidud Kristjanil stabiilsed. Isegi viimase päeva kehvema poolne sõit jättis Kristjani punktidele, mis näitab, et sportlase tase on tõusnud.

 

Kristjan ise kommenteeris, et lihased ei lubanud pingutada, küll aga oli hingamissüsteemid ning pulss korras. See on loodetavasti märk sellest, et Kristjani vorm on tõusu teel. Kristjani kohad esimesel maailmakarika etapil olid 12., 19. ja 27., millega maailmakarika üldarvestuses platseerub sportlane 17. kohal 38 punktiga.

 

Rahvuste karika arvestuses on Eesti hetkel 7. kohal, millega edastatakse selliseid suuri riike nagu Poola, Itaalia ja Šveits. Juba järgneval nädalavahetusel on toimumas Lillehammeri MK, mida kannab üle Kanal 12 ja Postimees.

 

 

---------------------------

 

SUUSAHÜPPED

 

Suusahüpete maailmakarikas sai alguse Wislas, kus võistlustules olid Artti Aigro ning Martti Nõmme.  Mõlemad sportlased piirdusid kahjuks sellel võistlusel kvalifikatsiooniga. Martti Nõmme 54. ning Artti Aigro 62. 

 

Ruka maailmakarikaetapil olid tegid meie sportlased juba paremad etteasted. Eesti Suusaliit lähetas sellele võistlusele seekord Martti Nõmme ning Kevin Maltsevi. Kevin Maltsev piirdus kvalifikatsiooniga ning 62. kohaga. Martti Nõmme pääses edasi kvalifikatsioonist ning lõppvõistlusel 113 meetrit hüpanud noormees teenis sellega tubli 39. koha. Martti enda sõnul oli tegemist keskklassi hüppega ning natukene on veel ka varu. Suusahüppajad teevad maailmakarikasarjast järgneval nädalal pausi ning 8.-10. detsember on toimumas Saksamaal Titisee-Neustadtis, kus on stardis ka Eesti suusahüppajad.

 

 

---------------------------

 

 

MÄESUUSATAMINE

 

Mäesuusatajad teevad hooaja esimesi starte

 

Oleme liikunud päris hooaega ja ettevalmistus periood hakkab realiseeruma võistlusvormi näidates. Praegu teevad meie koondislased esimesi tõsisemaid FIS starte, algus nagu hooaja alguses ikka – ajapeale sõidukindlus vajab veel kõigil lihvimist. Noored on teinud oma hooaja esimesed võistlusstardid Leedu „külmkapis“ ja meie edukamana naasis sealt koju Laur Mägi klubist Tartu Slalom – kolmas koht Balti Karikasarja esimesel etapil slaalomis. Eesti olümpia meeskandidaatidest alustame oma ülevaatega Tõnis Luigest ja Sten-Mark Virrost.

Meie noori sportlasi ootavad ees esimesed Audi Cup võistlused ja pikad jõuluvaheaja laagrid pimedas Põhja-Soomes Rukal ja Pyhal. Soovime selleks neile Põhja kaasa külma närvi ja sooja südant.

 

4. detsembril kell 10.00 toimub Audenteses Spordikoolituse- ja Teabes Sihtasutuse ruumides  mäesuusa treenerite atesteerimiskomisjoni ees eksam uutele treeneritele ja kogenud treeneritel on võimalus kergitada oma EKR taset. Veel jõuate oma dokumendid sisse anda ja kõik huvilised, kes seda hetke oodanud, on eksamile teretulnud. Lisainfo ja eksami kutse on nähtav Suusaliidu kodulehel.

 

Suurema muudatusena Eesti mäesuusaelus on sisse viidud sportlase litsentsi süsteemi, mille tingimustega palume kõigil klubidel ja mäesuusatajatel, kes soovivad alanud hooajal Eestis võistlustel startida, tutvuda Suusaliidu kodulehel.

 

Mäesuusatajate poolt saadame oma jõulusoovid Lapimaale teele  - ümbrikus on lühike palve:  mõõdukalt lund ja viisakalt külma kõigisse Eestimaa paikadesse. Oleme valmis ise kaasa tooma kui jõulutaat ei juhtu jõudma.

 

 

 

2018. aasta olümpiamängude meeskandidaat Sten Mark Virro valmistub hooajaks Kesk-Euroopas

 

2017. a. veebruaris osales Sten-Mark Kasahstanis Almatys XXVIII taliuniversiaadil ning saavutas slaalomis 35. koha - see on siiani Sten-Margi parim koht tiitlivõistlustel. Universiaadi mäesuusatamisvõistlused toimusid 2800 m kõrgusel - sealset kliimat, ajavahet ja lühikest aklimatiseerumisperioodi arvestades oli tulemus väga hea. Sten-Margi üldfüüsiline ettevalmistus kulges 2017. aastal edukalt. Ühe mõõdupuuna võib kasutada suvist  IRONMAN 70.3 triatloni Otepääl, kus ta saavutas mitteprofessionaalse triatleedina ajaga 5 tundi 15 min oma  vanuseklassis (20-24 aastased) EMV arvestuses hõbemedali.

 

Spetsiaalettevalmistus hooajaks 2017/2018 toimub Sten-Margil Kesk-Euroopas, Kasahstanis, Almatys. Hooaja põhieesmärk on esindada Eestit tiitlivõistlustel ja teha seda veelgi paremal tasemel kui möödunud taliuniversiaadil näidatud tulemus. Momendil segab Sten-Margi plaanilist ettevalmistust hiljutise treeningu käigus saadud väike vigastus, millest on lootust üle saada hiljemalt paari nädalaga. Sten-Mark avaldab tänu oma sponsoritele ja toetajatele Alpiexpress, Kuldsed Käed, Sparta (treener Eiko Toom), Nordic I-Consulting ja Tallinna Tehnikakõrgkool.

 

 

 

 

Meie rahvuskoondise esisõitja Tõnis Luik kirjutab oma olümpiahooaja ettevalmistusest järgmiselt:

 

„Minu käesoleva hooaja ettevalmistus erineb eelmistest. Möödunud aastal alustasin õpinguid USA´s, New Hampshire'i Ülikoolis, mille tõttu olen talve eel vähem lumel olnud ja rohkem jõutreeningutele panustanud. Kooli kõrvalt trenni tegemine on raskem, aga hea aja planeerimine võimaldab ka täiskoormusega üliõpilasel korralikult treenida. Suvekuudel sain umbes 15 lumepäeva ja novembris oli ülikooli suusakoondisega laager Geilos, Norras. Seal saime kokku 9 lumepäeva. Sel hooajal tegin ka suusavahetuse. Uue varustusega sõbraks saamine võtab omajagu aega, kuigi tundsin, et edasiminek laagris oli hea. Detsembris on plaanis teha õpingute kõrvalt võimalikult palju lumetreeninguid ja nädalavahetustel maksimaalselt võistelda. Kuigi olen saanud vähem lumepäevi selle hooaja ettevalmistuses, usun, et see ei mõjuta minu vormi talvel. Vähenenud lumepäevad olen kompenseerinud täiendavate kestvus- ja kiirustreeningutega jõusaalis ja ratta seljas. Detsembri lõpu ja terve jaanuarikuu saan keskenduda ainult suusatamisele. Selle aja jooksul on hea võimalus leida enda parim vorm suuskadel, et jaanuaris ja veebruaris võistlussooritused läheksid plaanipäraselt. Loodan täita nii suurslaalomi kui ka slaalomi Olümpia A-normi. Selleks on mul mitmeid võimalusi detsembris ja jaanuaris.“

 

 

----------------------

 

MUU INFO

 

 

Saabuva talve uudised Vimkalt ja Kuutsekalt

Tulevaks talveks on Vimka Mäepargis rajamisel õppenõlv ning lumerõnga park koos kahe neid nõlvu teenindava tõstukiga.
Arvestatavad investeeringud on tehtud mäetehnikasse: 25% suurenenud lumetootmise võimsusega eeldatakse Viimsis vähemalt 100+ päevast talvehooaega. Keskus saab ka kaasaegsema ja oluliselt võimsama mäetraktori, mis tagab perfektselt hooldatud nõlvad ning lumepargi. Koostöös Spot of Tallinnaga on juba käivitunud lumelaua ja freestyle-suusatamise trennid.

 

Kuutsemäe õppenõlvale pigaldatakse uus SunKid 110 meetrine linttõstuk. Arvestades külastajate ja kooligruppide soovidega saab tuleval talvel Kuutsemäel ka lumerõngaga (snowtubing) liugu lasta. Suurenenud lumetusvõimsus tagab ka Kuutsemäe võimalikult varase avamise ning pika hooaja.

 

Eelmisest hooajast on ka Lõuna-Eestis asuva Munaka õppenõlval algajatesõbralik linttõstuk. 25% suurenenud lumetootmise võimsus tagab Munakal võimalikult varase avamise (keskus suudab marginaalsete külmakraadidega kiiremini ja rohkem lund toota) ja pika hooaja. Munakas saab uue spetsiaalse lumeparkide traktori Pisten Pully 400 Park ning rõhk on suusakooli arengul.

 

 

 

Valgehobusemäe valmistub uueks suusatalveks eriti võimsalt

 

Albu vallas tegutsev Valgehobusemäe Suusa-ja Puhkekeskus ootab talvel külastajaid paljude väärt uuendustega.
Valgehobusemäe uuelt kodulehelt võib lugeda: Projekti eesmärgiks on Valgehobusemäe Suusa- ja Puhkekeskuse kui spordiasutuse konkurentsivõime tõstmine ning Kõrvemaa rekreatsioonipiirkonna turismivõrgustiku edasiarendamine, ühtlasi vähendada keskuse külastatavuse sesoonust, suurendada keskuse ja Kõrvemaa spordi- ja turismiasutuste külastajate arvu, mitmekesistada sportimise ja vabaaja võimalusi, teha keskus klientidele oluliselt paremini kättesaadavamaks ja turvalisemaks, vähendada ilmastikust tingitud mõjusid keskuse töös, tõsta keskuses korraldatavate spordivõistluste taset ja teha keskuse nähtavus internetis paremini kättesaadavamaks.

Hiljutist ülevaadet keskuse arendustegevustest ja keskuse eestvedaja Kalju Kertsmikuga tehtud intervjuud saad lugeda Zilmeri suusaveebist.

 

 

 

Raamat "TREENER ehk kohtumine Kogemusega" ilmus nüüd ka e-raamatuna!

 

"TREENER ehk kohtumine Kogemusega" paberraamatu kordustiraaz ilmub 10. detsembri paiku.
Kordustiraazi suurus on 500 eksemplari.

Lisaks sai ka kirjatükk "Boss. Mälestusi Fred Kudust" e- raamatuks tehtud.

Mõlemad peaks peatselt üleval olema nii Apollo kui Rahva Raamatu kodulehel.

Lisainfo: Jaanus Kriisk, noor@hot.ee, tel: +372 5051915

 

 

 

Algas „Aasta sportlane 2017” rahvahääletus

 

Esmaspäeva varahommikul avas Eesti Olümpiakomitee “Aasta sportlane 2017” rahvahääletuse, oma soosikute poolt saab hääletada internetis EOK kodulehel www.eok.ee. Spordiaasta parimad tehakse teatavaks 27. detsembril toimuval “Spordiaasta Tähed 2017” auhinnagalal.

 

Rahvahääletusel saavad kõik huvilised kaasa rääkida aasta meessportlase, aasta naissportlase, aasta võistkonna ja aasta treeneri valimisel. Igas kategoorias saab punkte anda kolmele kandidaadile. Rahvahääletus lõppeb 21. detsembril kell 23:59, seni saab igast seadmest hääletada ööpäevas ühe korra. Kõikides kategooriates oma lemmikute poolt hääletanute vahel loositakse välja pääsmeid „Spordiaasta Tähed 2017“ auhinnagalale.

 

Eesti Olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa hinnangul oli lõppev spordiaasta Eesti spordile viljakas ja emotsiooniderohke. “Meie sportlased on rahvusvahelistelt tiitlivõistlustelt tänavu võitnud 156 medalit 32 erinevalt spordialalt. See on kinnitus Eesti spordi laiapõhjalisusest ja konkurentsivõimest maailmas. Iga medalivõidu taga on sportlase, tema treeneri ja tugimeeskonna pikk ja pühendunud töö. Meil on põhjust olla tänulikud ja tunda uhkust, et Eesti on rahvusvahelistel spordiareenidel väärikalt esindatud,“ ütles Sõõrumaa. Sõõrumaa hinnangul kujuneb konkurents Aasta sportlase tiitlitele seetõttu tihedaks. „Selgitame parimad välja kolmes hääletusvoorus, kus võrdne häälte osakaal on nii spordiorganisatsioonidel, spordiajakirjanikel kui ka spordifännidel. Palju põnevust lisab just rahvahääletus, sest tulemuste kõrval väärtustab sporti jälgiv inimene alati ka emotsioone, mida sportlased oma sooritustega on pakkunud. Kindel on, et iga toetushääl on lõpliku paremusjärjestuse selgitamisel äärmiselt oluline. Kutsun kõiki spordiaasta parimate valimisel kaasa lööma!“

 

2017. aasta meessportlane, naissportlane, võistkond ja treener selguvad rahvahääletuse, spordiajakirjanike ja spordialaliitude hääletustulemuste liitmisel. Võrdsete lõplike punktide korral pälvib tiitli spordiajakirjanike hääletusvoorus parema koha saavutanud sportlane.

 

Lisaks valitakse aasta noorsportlane, kes selgitatakse välja spordiajakirjanike ja spordiorganisatsioonide hääletustulemuste põhjal.

 

Laureaadid kuulutatakse välja 27. detsembril Nordea Kontserdimajas toimuval galaõhtul “Spordiaasta tähed 2017”, millest otseülekannet saab jälgida Kanal 2 ja Postimehe portaali vahendusel.

 

Eestis on aasta parimaid sportlasi valitud juba üle 80 aasta. Esimest korda valiti Eestis aasta sportlasi 1931. aastal, kui Eesti Spordilehe avanumbris küsiti lehelugejailt eelistusi 1930. aasta osas. Toona nimetati aasta parimaks sportlaseks kergejõustiklane Elmar Rähn. 1933. aastal võttis selle tava ametlikult üle Tallinna Spordipressi Klubi ning parima tiitli pälvis taas kergejõustiklane – Nikolai Küttis. 1955. aastast on parimate valimine olnud järjepidev traditsioon, mida on aja jooksul täiustatud: 1967. aastast valitakse eraldi aasta mees- ja naissportlast, 1969. aastal lisandus aasta võistkond ning 1988. aastast alates antakse välja aasta treeneri tiitlit.

 

2016. aastal valiti aasta meessportlaseks kergejõustiklane Rasmus Mägi, aasta naissportlaseks kergejõustiklane Ksenija Balta, aasta võistkonnaks sõudmise neljapaat koosseisus Allar Raja, Kaspar Taimsoo, Tõnu Endrekson, Andrei Jämsä ning aasta treeneriks sõudmistreener Matti Killing. Läbi aegade kõige rohkem Eesti aasta parima sportlase tiitleid on pälvinud Erika Salumäe, kes pälvis vahemikus 1983-1996 selle tunnustuse koguni üheksal korral.

 

Eesti Olümpiakomitee töötab spordi katusorganisatsioonina tippspordi arendamise, noortespordi kandepinna laiendamise ja liikumisharrastuse edendamise nimel, järgides olümpiaväärtusi ja ausa mängu reegleid. EOK tööd toetavad suures osas Eesti ettevõtted. EOK sponsorid on PAF, Coop, ERGO, JCDecaux, Monton, Nike, Olympic Casino, Toyota Baltic ja USS Security.

 

Eesti Suusaliit Sõjakooli 10, ruum 305, 11316, Tallinn Telefon: +372 603 15 16 E- mail: info@suusaliit.ee
Partnerid:
FIS
Terviserajad.ee
Tehvandi Spordikeskus
Suusatades...