Kärdi talveblogi

Tere. Mina olen Kärt, 29-aastane Tallinna neiu, kes on otsustanud sellel talvel suusatama hakata. Pöörased trikid esialgu välistan, see jäägu tubli Kelly mängumaaks. Esimesed katsetused loodan mööda saata EMO-t külastamata ning edaspidigi pole oluline, et sinna kliendikaardi saaksin. Siiski, murdmaa- ja mäesuusatamine tunduvad samaväärsete väljakutsetena. Lumelauale ma ei julge veel mõeldagi - kaks jalga kinni ja mäest alla? Kõlab nagu mitte ühe normaalse inimese esimene valik.

 

Kui ma olin teismeline tüdruk, siis tekkisid talve saabudes meie elutuppa kaks spordikommentaatorit/peatreenerit, keda mina kutsusin emaks ja isaks. Hommikuti ärkasin lärmaka „Heia! Heia!” peale ning enne magama minekut küsisin, kas aitan pjedestaali elutoas kokku pakkida? Kui Eesti ikka medali sai, siis rõõm oli nii suur nagu oleksid ise ühe korraliku maratoni ära suusatanud. See oli esimene kord, mil mõistsin, et eestlastel siiski on emotsioonid. Taliolümpiamängud olid kõige raskemateks aegadeks mu nooruses, need kestsid mitu pikka nädalat! Mäletan hästi ühte korda, kui tahtsin telekast oma seebikat vaadata ja mainisin, et mis see paar tundi pausi ikka teeb - nagunii me medalit ei saa. Vale, Kärt, väga vale! Sellise avalduse peale pidin olema õnnelik, et koduaresti ei pandud, rääkimata õigusest mõnda teist telekanalit vaadata. See oli isiklik solvang isehakanud peatreeneritele. Nad olid nende võistluste nimel terve aasta palju tööd teinud - näiteks puhkuse välja võtnud!

 

Tegelikult olen suusatajaid päris oma silmaga ka näinud. Kunagi, üle kümne aasta tagasi, käisin Otepääl MK etappi vaatamas. Seisin raja ääres ja hädaldasin, sest mis mõnu on minna miinuskraadidega õue hüüdmaks „Heia! Heia!” Vabandust, ma pole emotsioonitu, aga mu huuled lihtsalt ei liigu sellistes ilmastikutingimustes.

Minu esimesed ja viimased katsetused suuskadel jäävad umbes 15 aasta tagusesse aega. Ütlen ausalt, põhikoolis vihkasin suusatamise tunde. Üle keskmise tihti (vähemalt korra kuus) „suri” mu vanatädi ära, et sealt viilida. Need olid aastad, mil Eesti talve tundis ära paksu lume järgi. Viimasel ajal on see aastaaeg aimatav vaid selle põhjal, kui mingil hetkel mattub Facebook kasutajate poolt postitatud esimese lume piltide alla. Kujutan ette kui tänulikud on nendel hetkedel inimesed, kellel endal kodus aknaid pole.

 

Miks nüüd ja miks talvesport?

 

Üha rohkem on minu tutvusringkonda sattunud inimesi, kes tegelevad vähemal või suuremal määral spordiga. Iga kord mõtlen, et palun, palun ära küsi, mis mu hobid on ja siis see tuleb: „Kärt, mis trenni sa teed?“ Pea püsti ja enesekindlalt vastan: „ Ma olen jalutaja!“ Paljud pole sellest spordialast kuulnudki...

Mõni aeg tagasi sain e-maili, et sama firma, kus ma töötan, Soome ülemused kutsuvad Lapimaale talvepäevi pidama. „Muidugi, pange mind kirja!“ Täna mõtlen, kas tõesti arvasin, et lähme sinna jõuluvanale külla, sest mõni aeg hiljem mõistsin - ma ju panin ennast SUUSAREISILE kirja! Tänaseks on mul lennupiletid taskus, aga (mäe)suusatamisega veidi vähem kui null kokkupuudet. Beat that!  Üks on kindel - piinlikku olukorda ma Lapimaa mägedel jääda ei taha. Tikk-takk, tikk-takk, on aeg ennast kokku võtta, et selleks ajaks vähemalt suuskadel iseseisvalt püsti seista.

 

Kuna mäesuusatamine ja lumelaud on eriti populaarsed spordialad, siis imestusega kuulan inimesi, kes räägivad innustunult, kui lõbus see on: vuhised mäenõlvalt alla, liugled ja naudid loodust. Mõni isegi väidab, et tal on aega elu üle järgi mõelda. Päriselt? Minu peas on tõenäoliselt järgnevad kuud ainult üks mõte - kuidas sellel kolgata teel mäenõlvalt alla vuhisedes ellu jääda?

Olles endale selle võimatu missioonina tunduva väljakutse esitanud, kavatsen kõik (eksi)rännakud ausalt ning ilustamata kirja panna. Mõelda vaid, kui see päriselt ongi lõbus? Poleks iial uskunud, et seda ütlen, kuid fingers crossed, et lumi maha tuleks ja saaks alata projekt nimega “Julge hundi krae on lund täis!”

 

 

 

Eesti Suusaliit Lõõtsa 8, Tallinn, 11 415 Telefon: + 372 603 15 16 Fax: + 372 603 15 18 E- mail: info@suusaliit.ee
Partnerid:
FIS
Terviserajad.ee
Tehvandi Spordikeskus
Suusatades...