Veebruar 2018

 

 

Head liikmesklubid ja suusasõbrad!

 

Oodatult kiiresti on kätte jõudnud lumine veebruar, mis tähendab meie jaoks nii Pyeongchangis 9.-25. veebruarini toimuvaid taliolümpiamänge, noorte suusasarju, Tartu Maratoni ja paljusid teisi suusavõistlusi.

 

Eesti Suusaliidu juhatus kinnitas 23. jaanuaril Lõuna-Koreasse sõitvate sportlaste nimekirja vastavalt alakomiteede ettepanekutele ja edastas selle Eesti Olümpiakomiteele. EOK täitevkomitee omakorda kinnitas 25. jaanuaril Eesti delegatsiooni. ESL-i esitatud nimekirjale lisandus meie murdmaasuusatajate ja suusahüppajate koondisesse veel sportlasi ning EOK poolt kinnitatud 22-liikmelisse olümpiakoondisesse kuulub meie aladelt 14 sportlast. ESL olümpiakoondisesse kuuluvad:

 

·       Murdmaasuusatamine: Karel Tammjärv, Raido Ränkel, Marko Kilp, Andreas Veerpalu, Algo Kärp, Tatjana Mannima, Anette Veerpalu

·       Kahevõistlus: Kristjan Ilves, Karl-August Tiirmaa

·       Mäesuusatamine: Tormis Laine, Anna Lotta Jõgeva

·       Suusahüpped: Artti Aigro, Martti Nõmme, Kevin Maltsev 

 

Olümpiadelegatsiooni kuuluv teenindav personal:

·       Murdmaasuusatamine: treener Anti Saarepuu, hooldespetsialistid Raul Seema, Meelis Aasla, Asko Saarepuu, füsioterapeut Kaire Leibak

·       Kahevõistlus: treener Andrus Ilves, hooldespetsialistid Tarvi Kuus ja Rain Kuresoo, füsioterapeut Joosep Mooses

·       Mäesuusatamine: treenerid Deyvid Oprja ja Oliver Hugo Nindl

·       Suusahüpped: treenerid Jaan Jüris ja Hillar Hein 

 

Noorimad koondislased on olümpial oma debüüdi tegevad 17-aastased Tormis Laine ja Kevin Maltsev. Lisaks neile sõidavad oma elu esimestele taliolümpiamängudele Andreas Veerpalu, Anette Veerpalu, Anna-Lotta Jõgeva, ja suusahüppajad Artti Aigro ja Martti Nõmme. Palju edu meie sportlastele ja pöidlad pihku!

 

Enne olümpiakoondise kinnitamist saime tänu paljude tublide Eesti suusatreenerite abile ja Haanja spordikeskuse vastutulekule pidada ära Eesti meistrivõistlused murdmaasuusatamises. Tänud kõigile! Murdmaasuusatamise Swedbank-Hawaii Express noortesari sai jätku 27. jaanuar Mammaste etapiga, järgmine etapp toimub juba 10. veebruaril Aravates. Samuti alustasid mäesuusatajad Alexela alpisarjaga 3-4. veebruaril, lumelauasport ning freestyle-suusatamine alustab oma noortesarjaga Nõmmel 11. veebruaril.

  

Praegune ilmateade lubab jätkuvalt külma ja lund, mis loodetavasti annab võimaluse äsja Eesti Vabariigi presidendilt Valgetähe IV klassi teenetemärgi saanud Indrek Kelgu eestvedamisel korraldada 45. Tartu Maraton. Palju õnne Indrekule ka Suusaliidu poolt!

Eesti suusatamine kingib Eesti Vabariigi 100. juubeliaastal kindlasti palju häid emotsioone, kordaminekuid, suusakilomeetreid ja õhulende!

 

Tõnu Seil, ESL peasekretär

 

 

------------

 

 

TREENERIKUTSEST JA SELLE OMANDAMISEST

 

EOK on kinnitanud muudatused treenerikutsete andmise korras ja kutsekomisjonide töös seisuga 22.11.2017. Uue kutse andmise korra leiate SIIT. Kutseomistamise korras on kirjas kõik taotlemiseks ja taastaotlemiseks vajalikud nõuded. Muuhulgas on lisatud esmaabikursuse läbimise nõue (ka kutse taastaotlemisel). Palume nii treenerikutse taotlejatel kui juba treenerikutset omavatel isikutel uue kutseomistamise korraga kindlasti tutvuda.

 

Eesti Suusaliidu kodulehel on üleval ka korduma kippuvad küsimused treenerikutse omandamise ja muude protsesside kohta, mis kehtivad kõikidele ESL spordialadelehttps://www.suusaliit.ee/et/treenerikutsekkk

 

Kuna kõik dokumendid peab tulevane treener ise spordiregistrisse üles laadima, palume teil tutvuda ka e-keskkonnas kutse taotlemise juhendiga.

Oma täiendkoolituste tundide üle peab iga treener arvestust ise.

 

Palume klubidel jagada infot oma treeneritele ja pöörata erilist tähelepanu oma treenerikutse aegumise kuupäevale!

Kontrolli oma kutse kehtivusaega siit https://www.spordiregister.ee/treeneriteregister/index.php?spordiala=114 

Palume pöörata tähelepanu asjaolule, et nii kutse taotlemisel kui taastaotlemisel/pikendamisel on vajalik esitada täiendkoolituse tunnistused!

 

Treenerikutset puudutavates küsimustes nõustab ja abistab teid Kerstin Kotkas, kerstin@suusaliit.ee

 

 

MURDMAASUUSATAMISE TREENERITE KUTSEEKSAM TOIMUB 15. märtsil 2018

 

Murdmaasuusatreenerite kutseeksam toimub 15. märtsil kell 10.00 Eesti Suusaliidu büroos. Info http://www.sport.ee/et/treenerid (scrolli allapoole, väljakuulutatud kutseandmised). 

Oodatud on kõik EKR3, EKR4, EKR5 ja EKR6 kutse taotlejad, pikendajad ja taastaotlejad ja kõik treenerid, kelle kehtiv kutse sel aastal aegub.

 

Kontrolli oma kutse kehtivusaega siit https://www.spordiregister.ee/treeneriteregister/index.php?spordiala=114 

Palume pöörata tähelepanu asjaolule, et nii taotlemisel kui taastaotlemisel/pikendamisel on vaja esitada erialase täiendkoolituse tunnistused!

 

Eksamile registreerumise tähtaeg on 11. märts 2018, registreeruda ja dokumente esitada saab ainult Spordiregistri kaudu. 

Hilisem dokumentide esitamine ei ole võimalik!

 

Kogu info eksamite korralduse, vajalike dokumentide ning registreerumise kohta siin  https://www.suusaliit.ee/et/treenerikutsekkk

Kui vajad abi või sul on küsimusi, palun kirjuta kerstin@suusaliit.ee 

Eksamile on vajalik kaasa võtta oma sülearvuti! 

Enne eksamile tulekut tuleb tasuda kutse omistamise tasu, tasumäärad ja rekvisiidid leiad samalt lingilt.

Maksekorralduse koopia palume saata hiljemalt 13.märtsiks kerstin@suusaliit.ee

 

 

 

 

EESTI SUUSALIIT KUTSUB SPORDIKORRALDUSE KOOLITUSELE

 

Tähelepanu head talialade liikmesklubide esindajad, spordijuhid ja treenerid!

20.-21. aprillil ja 4.-5. mail korraldame Tehvandil spordikorralduse kursuse, mis on mõeldud talialade alaliitude liikmesklubide esindajatele ja teistele spordikorraldusega seotud isikutele. Tegemist on Rahvusvahelise Olümpiakomitee poolt toetatud koolitusega, kus 4 koolituspäeva jooksul käiakse läbi kõik spordikorralduses võtmetähtsust omavad teemad.

 

Seekordse koolituse suuname talialade manu - oodatud on kõik murdmaasuusatamise, mäesuusatamise, kahevõistluse ja suusahüpete, lumelauaspordi ja freestyle suusatamise ning laskesuusatamisega tegelevate klubide esindajad, liikmed, sportlased ning treenerid. 

 

Koolitusel osalejatele väljastatakse vastav tõend, maht on 30 akadeemilist tundi. 

NB! Koolitustõendit arvestatakse ka treenerikutse taastaotlemisel! Tõendile kantakse tunnid vastavalt reaalsele kohalkäimisele.

Iga osaleja vastutab ise oma koolitustunnistuse alles hoidmise eest, juhul kui sellega on hiljem vajalik koolitustunde tõendada!

 

Igal päeval (v.a. koolituse viimasel päeval) on hinnas kaks kohvipausi ja lõunasöök. Kursusel osalemise tasu on vaid 20 eurot + km. Tasumine osalejatele sobivas vormis (arvega või sularahas). 

Tegu on seega  VÄGA HEA pakkumisega ja ootame kõiki osalema!

Kohtade arv on piiratud, tegutse kiirelt!

 

Kursus keskendub järgmistele teemadele: spordi mõisted ja olümpialiikumine -väärtused ja struktuur; spordiorganisatsioonide juhtimine (juhtimisoskused, organisatsiooni sise- ja väliskeskkond, ressursside juhtimine, protsesside juhtimine), sporditurundus, sponsorlus, kommunikatsioon, riskijuhtimine, tippsport. 

Täpsem päevakava saadetakse registreerunud osalejatele e-mailile.


Kursuse kulud katab enamjaolt Rahvusvahelise Olümpiakomitee solidaarsusfond, osalejatele on sümboolne tasu vaid toitlustuse eest. Loe täpsemalt: https://eok.ee/organisatsioon/koolitused/spordikorralduse-kursus-klubidele

Koolitusele registreerumise vorm: 

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeKj348rTOWEMGv2U6FJ4AL4jLxcbR-OAKMt2OgoukqWWtY8A/viewform?c=0&w=1

 

Pakkumaks osalejate vajadustele vastavat koolitust, olete oodatud vastama järgmisele uuringule:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfWkQ53bBaSa0YenlR1Ao2nWd6FsJBO2rz6z8L8wWlGbf5W9w/viewform?c=0&w=1

 

Lisainformatsioon programmijuhilt:

Jüri Järv, jyri@jjc.ee, +372 50 18 003

 

 

MAJUTUS

Tehvandi Spordikeskus ja Kääriku pakuvad osalejatele ka väga hea hinnaga majutust. 

Registreerudes maini kindlasti, et osaled spordikorralduse kursusel.

 

Majutus Tehvandil: 35 eurot / öö.

Majutus Käärikul: 25 eurot / öö 

Kõik majutushinnad sisaldavad hommiku- ja õhtusööke.

Lõunasöögid sisalduvad koolituse hinnas!

 

Majutussoovi korral palun kontakteeru

Merlin Müür, merlin@tehvandi.ee, +372 766 9551

 

 

NB! Kui eelpool mainitud kuupäevad ei juhtu kellelegi sobima, siis sama kursust saab läbida ka 7.-8. ja 27-28. aprillil Jõulumäel. Vastava soovi korral palun kindlasti teada anda oma soovist - Jüri Järv, jyri@jjc.ee, +372 50 18 003

 

 

 

----------------

 

 

MURDMAASUUSATAMINE

 

Jaanuar oli Eesti murdmaasuusatamises tegus kuu. Toimusid juunioride ja U23 maailmameistrivõistlused Šveitsis Gomsis, Põhjamaade Noorte MV Soomes Vuokattis , erinevate vanuseklasside meistrivõistlused Haanjas ja Otepääl, Swedbank-Hawaii Expressi noortesari Mammastes ja seeniorsportlaste MM USAs.

 

2017 aasta viimastel päevadel sai alguse järjekordne Tour de Ski, kus Karel Tammjärv sai hakkama väga südika esinemisega. Viimane etapp on kurikuulus oma tõusu poolest, kus sportlaste viimased piirid pannakse proovile ja sõidetakse ülesse mäesuusanõlrvast. Karel sai sellega kenasti hakkama ja boonuseks kokkuvõttes 24.koht.

Tulemused: http://data.fis-ski.com/pdf/2018/CC/2292/2018CC2292TDS.pdf

 

Kuu alguses toimuma pidanud noorte meistrivõistlused jäid esialgu ära vaatamata suurepärasele talgupäevale, mida Haanja Suusaklubi vedas. Abis oli palju noori ja mitmed klubid üle Eesti.  Õnneks oli nädal hiljem ilmataat armulisem ja keeras lumekraani ja miinuskraadid lahti. Üle Eesti läks korralikuks kunstlume tootmiseks, mille tulemusel oli ka võimalik noraamlne suusatamise harrastamine ja esimeste korralike suusavõistluste korraldamine.

 

13-14.01 toimusid Haanjas EMV täiskasvanutele, U23 vanuseklassile, juunioridele ja noortele.  Ühtlasi oli tegemist ka FIS võistlusega  Täiskasvanutes tegi puhta töö Andreas Veerpalu, kes võitis nii 15km vabatehnika kui 15+15km suusavahetusega sõidu. Naistest krooniti 10km vabatehnikas Eesti meistriks Tatjana Mannima  ja 7,5+7,5km suusavahetusegasõidus Anette Veerpalu.

Juunioride vanuseklassis krooniti suusavahetusegasõidus Eesti meistriteks Kaidy Kaasiku ja Henri Roos.

Tulemused: https://www.suusaliit.ee/et/mskalender?competition_id=383

Vabatehnika sprindis on värsked Eesti Meistrid Henri Roos (M20), Vane Vähk (M18), Mariel Merlii Pulles (N20) ja  Kaidy Kaasiku (N18).

Tulemused: https://www.suusaliit.ee/bw_client_files/suusaliit/public/competition_result_file/570_MS_2018_NO_SP_V_Tulemused.pdf

 

20.jaanuaril toimusid Tehvandil Eesti noorte meistrivõistlused. Võitjateks olid Steve Vahi (M16), Art Kristjan Olesk (M18), Johanna Udras (N16) ja Kaidy Kaasiku (N18).

Tulemused: https://www.suusaliit.ee/et/mskalender?competition_id=407

 

21.jaanuaril oli Mammastes Swedbank-Hawaii Expressi teine etapp, kus noored võtsid mõõtu klassikasprinds. Kokku oli võistlustules ligi 500 noort. Tänu lumevaesele talvele oli paljudele see esimeseks suusavõistluseks hooajal 2017/2018.

Võitjateks erinevates vanuseklassides tulid: Gerda Kivil (N11), Daniel Varikov (M11), Anlourdees Veerpalu (N12), Stenver Vahi (M12), Kretel Kaljumäe (N13), Ralf Kivil (M13), Andra Aavik (N14), Mark Markos Kehva (M14), Brita Peerna (N16), Kaspar Päärson (M16), Teiloora Ojaste (N18), Art Kristjan Olesk (M18), Johanna Treier (N20), Kaarel Karri (M20), Anette Kasemets (N23) ja Kaupo Tammemäe (M23).

Noortesarja läbiviimisel on suureks abiks Hawaii Express, Swedbank, Maiasmokk, Didriksons1913, Salvest, Eesti Pagar, Eesti Meedia ja G4S. Kolmas etapp toimub 10.02 Aravetel, kus on kavas klassikadistantsid.

Tulemused: https://www.suusaliit.ee/et/mskalender?competition_id=376

 

27.01-04.02 toimunud juunioride ja U23 maailmameistrivõistlustel Gomsis said eestlased kuuel korral Top20 sekka. Parima tulemuse tegi uisusprindis Henri Roos, kus ta saavutas 14.koha. Lisaks sai Mariel Merlii Pulles uisuspindi 19.koha, Anette Veerpalu 10km klassikasõidus 19.koha,  Kaarel Kasper Kõrge 15+15 km suusavahetusegasõidus 20.koha. Samuti oli Eesti esindatud ka mõlema teatevõistkonnaga, kus tüdrukud saavutasid 13.koha ja poisid 14.koha.

Võistkonnas olid veel Christopher Kalev, Martin Himma, Risto Vaher, Stine-Lise Truu, Hanna-Brita Kaasik, Kaidy Kaasiku ja Kristjan Koll.

Kõik tulemused: https://data.fis-ski.com/dynamic/event-details.html?event_id=41237&cal_suchsector=CC


Samaaegselt toimusid Vuokattis 26-28.01 põhjamaade noorte meistrivõistlused. Võstluskavas oli uisusprint, klassikadistants ja teatevõistlus. Parimateks tulemusteks oli Kaidy Kaasiku 11.koht ja Vane Vähi 12.koht uisusprindis. Klassikadistantsides saavutas Art Kristjan Olesk 27.koha, Johanna Udras 23.koha ja Brita Peerna 24.koha. Teatesõitudes said poisid 10. ja tüdrukud 11.koha

Kõik tulemused: https://data.fis-ski.com/dynamic/event-details.html?event_id=42353&cal_suchsector=CC

 

USA linnas Minneapoliseses lõppesid nädalavahetusel seenioride murdmaasuusatamise maailmameistrivõistlused - Masters World Cup 2018. Võisteldi  olenevalt vanusegrupist distantsidel 5 - 40km, võistlusgrupid 5-e aasta kaupa vanuses 30 kuni 90+ aastat, vanim osaleja oli 93 aastane. Kavas oli nii klassika- kui vabatehnika.

Osalejaid oli 750 24.riigist, medaleid said 9 riiki, enim USA Soome ja Norra ees. Eesti võistkonna suusatajad võitsid kokku 8 medalit , millega Eesti oli riikide arvestuses 8. kohal. Eestile  võitsid medaleid  Virgo Karu vanuseklassis M50+, tulles kolmekordseks maailmameistriks,vabatehnika distantsidel 30, 10 ja 40km , Nadezda Poljakova  vanuseklassis N70+ vabatehnika  5km distantsil kuld ja 10 ja 15km hõbe, Sulo Mannine meeste 30km klassika tehnikas pronks ja 40km klassikatehnikas hõbe, Tiina Idavain  N60+ parimaks tulemuseks jäi 5.koht 20km klassikatehnikas. Järgmine MWC toimub 9. kuni 15.märts 2019 Norras, Beitestolenis

 

Jaanuari teises pooles oli ka olümpiakohtade arvus palju intriigi. Kui alguses oli eestlastel 3+2 kohta olümpiamängidel, siis viimaste kvootide ümberjagamistega oli murdmaasuusatamisel kokku 7 kohta. Veebruaris on Lõuna-Koreas stardis Karel Tammjärv, Raido Ränkel, Marko Kilp, Andreas Veerpalu, Algo Kärp, Anette Veerpalu ja Tatjana Mannima.  Taustajõududest on abis treener Anti Saarepuu, füsioterapeut Kaire Leibak ja hooldemehed Raul Seema, Meelis Aasla, Asko Saarepuu.

Olümpiamängud toimuvad PyeongChangis 9-25.veebruar

Veebruar on suuresti olümpiamängude ja Tartu Maratoni kuu. 

 

 

 

----------------

 

 

LUMELAUASPORT & FREESTYLE-SUUSATAMINE

 

Tähelepanu! Lumeolude tõttu muutusid Eesti freestyle noortesarja toimumiskuupäevad ja slopestyle EMV kuupäev. 

 

EMV Big Air @ Kiviõli - 17.02.2018. Info ja võistlusjuhend.

EMV Slopestyle @ Kuutsemäe - 24.02.2018. Info ja võistlusjuhend. 

 

Freestyle noortesari: 

11.02 - Nõmme 

24.02 - Kuutsemäe, slopestyle EMV - noortesarja lisaetapp

27.02 - Kuutsemäe

11.03 - Valgehobusemäe (kross!)

 

Palume jälgida infot võistluskalendrist.

 

 

---------------

 

 

KAHEVÕISTLUS & SUUSAHÜPPED

 

Kahevõistlejate ja suusahüppajate maailm viimase kuuaja jooksul on olnud meeletult kiire, tihe ja emotsioone täis nii täiskasvanute kui ka noorte rindel!

 

Selged on ka nimed, kes Eestit on esindamas taliolümpiamängudel Lõuna-Koreas Pyeongchangis. Kahevõistlejate lippu hoiavad kõrgel Kristjan Ilves ja Karl-August Tiirmaa ning suusahüpetes lendavad Eesti eest Martti Nõmme, Artti Aigro ja Kevin Maltsev!

 

Kahevõistlejatel on seljataga 13, suusahüppajatel 10 ja noortel 9 võistluspäeva. Kuid alustame algusest. Kontinentaalkarikasari kahevõistluses toimus jaanuari alguses Saksamaal Klingenthalis, kus esimesel päeval lõpetas Kristjan Ilves 5. kohal, Karl-August Tiirmaa 30. kohal, Andreas Ilves 50. kohal, Han Hendrik Piho 55. kohal. Teisel võistluspäeval tõusis Ilves poodiumile lähemale ning lõpetas võistluse 4. kohal, Tiirmaa 39. kohal, Kail Piho 42. koht ja Han Hendrik Piho 43. koht. Kolmanda päeva hüppevõistlused tühistati seoses  kehvade ilmaoludega ning see tähendas seda, et murdmaale startis Kristjan Ilves liidrina! Murdmaa 10 km distantsi lõpetas Ilves 9. kohal, Tiirmaa 29. koht, Andreas Ilves 47. koht.

 

Itaalia Val di Fiemmes toimunud kahevõistluse maailmakarikasarja etapi esimesel võistluspäeval lõpetas Kristjan Ilves 28. kohal. Teisel võistluspäeval toimusid meeskondlik võistlus, kus Eesti meeskond võeti murdmaa rajal esimeste poolt kinni ning seetõttu finišisse ei jõudnud. Viimasel võistluspäeval lõpetas Ilves individuaalse võistluse 27. kohal ja Tiirmaa 43. kohal. Järgmisena vallutasid kahevõistluse tipud Prantsusmaa Chaux-Neuve’i, kus esimesel võistluspäeval Ilves lõpetas 31. kohal. Meeskondlikul võistlusel Prantsusmaal lõpetas Eesti meeskond 9. kohal, koosseisus Han Hendrik Piho, Kail Piho, Karl-August Tiirmaa ja Kristjan Ilves. Jaanuari lõpu poole ootas ees Austrias Seefeldis toimuv Seefeld Triple! Esimesel võistlusel ületas Kristjan Ilves finiši 6. kohaga ning parandas sellega ka oma MK-sarja tulemust! Tiirmaa lõpetas sama võistluse 40. kohal. Teise võistluspäeva kokkuvõtteks Ilvesel 16. ning Tiirmaal 43. koht. Viimasel päeval Seefeldis Ilves 15. kohal. Peale Seefeldi võistlusi võeti suund Jaapanisse Hakubasse, kus peeti viimased MK-sarja võistlused enne taliolümpiamänge. Kristjan Ilves hoidis pingeid juba PCR-tulemustega üleval ning võistlustel näitas hoopis omamoodi klassi! Esimesel päeval parandas enda parimat MK-sarja tulemust ning ületas finiši 4. kohal. Teisel võistluspäeval üllatas Ilves veelgi ning suutis võistlusel taaskord oma aktsiaid tõsta, minnes olümpiamängudele suure hüüumärgi ja hõbedase kohaga!

 

4-hüppemäe turneel võistles esimest korda Artti Aigro. Kahjuks esimesel korral edu noormeest ei saatnud. Esimene etapp Saksamaal Oberstdorfis – 63. koht, teine etapp Saksamaal Garmisch-Partenkirchen – 60. koht, kolmas etapp Austrias Innsbruckis – 63. koht, neljas etapp Austrias Bischofshofenis – 60. koht. Seejärel toimusid Austrias Tauplitz/Bad Mitterndorfis maailmakarikasarja võistlused, kus esimesest kvalifikatsioonist Martti Nõmme edasi ei pääsenud. Nõmme lõpetas võistluse 45. kohal. Olenemata sellest, et põhivõistlusele ei pääsenud hüppas Nõmme selle võistlusel isikliku rekordi – 170,5 m! Teine võistluspäev tühistati seoses kehvade ilmaoludega. Järgmisena võistlesid meie poisid Poolas Zakopanes, kus Martti Nõmmel õnnestus kvalifikatsioonist edasi trügida, kuid Artti Aigrol see kahjuks ei õnnestunud. Nõmme lõpetas võistlused kokkuvõtlikult 44. kohal.

 

Jaanuari alguses toimus kontinentaalkarikasarja etapp suusahüpetes Saksamaal Titisee-Neustadtis. Meie parimat tulemust näitas Martti Nõmme, kes lõpetas võistluse 49. kohal, Taavi Pappel 70. kohal. Teisel võistluspäeval lendas Kevin Maltsev ennast 39. kohale, Martti Nõmme 47. kohal, Taavi Pappel 72. koht. Järgnes Austrias toimunud sama sarja etapp Austrias Bischofshofen, kus Eesti poised Martti Nõmme, Kevin Maltsev ja Taavi Pappel teise hüppevooru mõlemal võistluspäeval ei pääsenud.

 

FIS Youth Cup Tšehhis Harrachovis. Tüdrukute II vanuseklassis esimesel võistluspäeval kahevõistluses Annemarii Bendi 3. kohal ning Triinu Hausenberg 4. kohal. Teisel võistluspäeval Bendi hõbedasel positsioonil ning Hausenberg taas 4. kohal. Poiste II vanuseklassis näitas tugevat võistlust esimesel päeval meie sportlastest Markkus Alter, kes lõpetas võistluse 2. kohal. Ivo Niklas Hermanson 9. kohal ja Robert Lee 18. kohal. Teisel võistluspäeval kordas Alter esimesel päeval tehtut ning taas hõbedal. Hermanson tõusis koha võrra võrreldes eelmise päevaga ning lõpetas võistluse 8. kohal, Lee 13. kohal.

 

Jaanuari lõpus toimusid ka juuniorite maailmameistrivõistlused Šveitsis Kanderstegis, kus Eestit olid esindamas suusahüppajatest Artii Aigro, Kevin Maltsev ja Taavi Pappel, kahevõistlejatest Andreas Ilves, Ivo Niklas Hermanson, Robert Lee ja Markkus Alter, neidudest Annemarii Bendi ja Triinu Hausenberg. Kahevõistlejatel esimesel võistlusel järgmised kohad noormeeste klassis 26. Andreas Ilves, 48. Ivo Niklas Hermanson ja neidude klassis 13. Annemarii Bendi ja 26. Triinu Hausenberg. Kahevõistlejate teisel individuaalsel võistlusel lõpetas Andreas Ilves 37. kohal, Alter 42. kohal ning Hermanson 43. kohal. Meeskondlikul võistlusel kahevõistlejaid edu ei saatnud. Suusahüppajate seas teenis esimesel võistlusel kõige rohkem punkte Kevin Maltsev ning sellega ka 18. kohal, Artti Aigro 26. koht.

 

Ilma tegid ka meie rahvusvahelised stiilikohtunikud Vahur Tasane Itaalias Val di Femmes ja Ago Markvardt Prantsusmaal Chaux-Neuve’is toimunud kahevõistluse maailmakarikasarja etappidel.

 

Noorte karikasarja võistlused on kannatanud heitlike ilmaolude käes. Võrus 20. jaanuaril toimuma pidanud etapp lükati edasi ning see saab toimuma 18. veebruar. Samuti lükati edasi ka 03. veebruar Elva etapp, täpsem kuupäev veel selgumisel. Järgmised võistlused noorte karikasarjas saavad toimuma 17. veebruar Lätis Siguldas ning seda esmakordselt!

 

 

 

---------------

 

 

MÄESUUSATAMINE

 

Meie sportlaste pikk ettevalmistusperiood hakkab realiseeruma tulemusteks võistlusrajal.

Eesti parimad juuniorid võistlevad alanud juunioride maailmameistrivõistlustel Davosis, kus Juhan Luik ainsa Eesti kiirusalade esindajana on Alpi kahevõistluses sõitnud välja 31 koha (kaotus võitjale +9,31; FIS punkt 111,61)  ning  juunioride MM´i raames peetaval Euro Cup´sarjas ülisuurslaalomis 25 koha ajaga 1.13.80 (kaotus võitjale +3,50; FIS punkt 61.24).

Juba teisipäeval, 6.02 astuvad noormehed Tormis Laine ja Juhan Luik Śveitsis võistlustulle tehnikaaladel suurslaalomis ning kolmapäeval, 7.02 on kavas slaalom.

Juunioride MM tulemused: https://data.fis-ski.com/alpine-skiing/calendar.html    

         

Nooruke Tormis Laine, kelle hooaeg on kulgenud tähelepanuväärses tõusujoones jätkab Davosist teekonda otse Lõuna-Koreasse olümpiale, kus ta esindab koos Norras elava Anna Lotta Jõgevaga Eestit mäesuusatamises samuti kahel tehnikaalal – slaalomis ja suurslaalomis.

 

Möödunud nädalavahetusel sai Kuutsemäel avalöögi Alexela noorte alpisari ja järgmine etapp toimub juba tuleval nädalavahetusel Tuhamäel, Kiviõli Seikluskeskuses. Tuhakal on kavas suurslaalom ja  paralleelslaalom. Kuutsemäe etapil oli stardis üle 80 lapse, mis on ilmselt seni suurima osavõtjate arvuga alpisarja võistlus. Lisaks on meie paremad noored näidanud uuel aastal ilusaid sportlike tulemusi välismaal: Aleksander Luik võitis Soomes Audi Cupil I ja II koha ülisuurslaalomis; Laur Mägi näitas stabiilselt head minekut noorte FIS võistlustel. Tśehhis Říčky v Orlických horách´s sõitis Laur end suurslaalomis 9´ks ja Slovakkias, Vratnas  jäi napilt esikümnest välja tulles  samuti suurslaalomi tihedas konkurentsis 12´ks.

 

Tormisele ja Anna Lottale soovime olümpiale kaasa sooja südant ja külma närvi. Hoiame meie noortele suures spordis pöialt. Õue vaadates on hea meel, et lumi lubab!

Kohtume mäel!

 

 

---------------

 

 

MUU INFO

 

 

2018. aastal spordivaldkonnas jõustuvad muudatused ja uuendused

 

Alljärgnevalt leiate kokkuvõte 2018. aastal spordivaldkonnas jõustuvatest muudatustest ja uuendustest riigi tasandil.

 

  • Alates 2018. aastast hakkab kehtima maksumuudatus, mis lubab tööandjail toetada iga oma töötaja sportimist 400 euro ulatuses aastas maksuvabalt.
  • 2018. aastal hakkab kehtima ka spordiseaduse ja tulumaksuseaduse muudatus, mille alusel saavad spordiorganisatsioonid edaspidi vabatahtlikult spordivõistlustel tegutsevale kohtunikule maksta hüvitist kuni 20 eurot päevas ja kuni 1040 eurot aastas maksuvabalt.
  • Lisaks eraldas valitsus 2018. aastaks spordialaliitudele ning spordiühendustele spordikohtunike arendamise ja tasustamise süsteemi korrastamiseks 0,5 miljonit eurot.
  • 2018. aastal hakkab kehtima ka spordiseaduse muudatus, mille alusel hakatakse kõikidele olümpiavõitjatele ja paraolümpiavõitjatele maksma riikliku toetust Statistikaameti poolt arvestatud eelneva aasta keskmise palgaga põhjal. Toetuse maksmiseks on raha ette nähtud Sotsiaalministeeriumi valitsemisala eelarves, taotlusi menetleb ja toetust maksab Sotsiaalkindlustusamet.
  • Samuti suurendas Kultuuriministeerium 5. ja kõrgema kutsetasemega noortetreenerite töötasutoetuse palgafondi 35,2% ehk 6 015 000 miljoni euroni aastas, mis tõstab 2018. aastal treenerite senise 637 eurose alampalga 850 euroni kuus. Lisaks hakatakse alates 2018. aastast töötasutoestusi eraldama uue ja paindlikuma süsteemi järgi, mis võtab aluseks kindlaks määratud arvu treeningtundide läbiviimise ja seega välistab olukorra, kus treenerite arvu kasvades toetus ühe treeneri kohta võiks väheneda võrreldes eelmise aastaga. Samuti hakkab tööandjatele kehtima nõue, mille kohaselt palgafond treeneri kohta peab suurenema sama protsendi võrra, kui palju suureneb riigi toetus.
  • 2018. aastal käivitub täies mahus uuenenud metoodikaga ujumise algõpetuse programm, mis aitab tagada kõigile algõpetuse läbinud lastele vajaliku ujumisoskuse. Uuenenud programmi ellu viimiseks koolides eraldab riik aastas täiendavalt 1 000 000 eurot, mis tähendab, et  alates 2018. aastast iga-aastaselt esimese kooliastme ujumise algõpetuse kursuse läbiviimise riigipoolseks panuseks saab olema 1 230 082 eurot, millest 230 082 eurot on Kultuuriministeeriumi baaseelarves.
  • Samuti avab Kultuuriministeerium 1. jaanuaril 2018 uue taotlusvooru, millega toetatakse suuremahulisi ja majanduslikult mõjusaid Eestis toimuvaid rahvusvahelisi kultuuri- ja spordisündmusi. Taotlusvooru eelarve on 2 miljonit eurot aastas.

 

 

EOK kutsub EV100 juubeliaasta puhul vähemalt 100 päeva liikuma

 

Eesti Olümpiakomitee kutsub kõiki üles Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva-aastal liikuma vähemalt sada korda ehk keskmiselt kaks korda nädalas. Kodumaale juubeliks kingitavaid liikumiskordi saab märkida uude eestimaisesse liikumisäppi FIT100, mis on ca 10 000 allalaadimisega jaanuarikuu kõige enam allalaaditud tervise- ja liikumisteemaline mobiilirakendus Eestis. 

 

Eesti Olümpiakomitee president Urmas Sõõrumaa sõnul on liikumine eluliselt oluline iga inimese jaoks. „Liikumine on see, mis annab füüsilist ja vaimuenergiat ning loob tervist ja õnne. See mõjutab nii inimest ennast kui ka kõiki inimesi ja keskkonda tema ümber. Kutsun kõiki – nii neid, kes on oma kire spordis ja liikumises juba leidnud, kui ka neid, kes pole liikumisharrastust enda jaoks veel avastanud, astuma üheskoos otsustav samm. Kingime oma riigile 100 päeva liikumist ja sellega koos kingime ka iseendale parema tervise, rõõmsama meele, rohkem energiat ning rohkem tervena ja õnnelikult elatud aastaid. Kõik hea algab meist endist ja kõik suured teod algavad meie endi seest. Kaks liikumiskorda nädalas on igaühele lihtne ja jõukohane algus, mis annab väga palju tagasi,“ kutsus Sõõrumaa algatuses osalema.

Sada liikumiskorda aastas tähendab keskmiselt vähemalt kaks korda nädalas, minimaalselt 30 minutit järjest. Pole vahet, kas teha näiteks kepikõndi, joosta, sõita ratta, rula või rulluiskudega, mängida diskgolfi või mängida palli – kõik läheb liikumisena arvesse. Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) andmetel peaks iga täiskasvanu vanuses 18-64 tegelema nädalas vähemalt 150 minutit mõõduka intensiivsusega kehalise tegevuse või vähemalt 75 minutit kõrge intensiivsusega treeninguga. Samuti võib erinevat tüüpi liikumist kombineerida.

 

Liikumiskordade kokkulugemiseks on EOK koostöös Ühenduse Sport Kõigile, SportEST klastri, Coop Eesti ja Sport ID-ga välja töötanud liikumisäpi nimega FIT100. Eesti-, vene- või ingliskeelsena allalaaditav FIT100 võimaldab lisaks liikumiskordade registreerimisele võrrelda oma liikumisharjumusi rakendust kasutavate sõprade ja pereliikmetega ning üksteist vastastikku innustada. Samuti leiab äpist armastatud Nike treenerite Sandra Raju ja Britta Adusoni treeningvideod, millest malli võtta ja uut indu saada. FIT100 äpi (SportID International) saab alla laadida Apple Store'ist ja Google Play Store'ist. 

Aastate võrdluses on regulaarse liikumisharrastusega tegelejate arv Eestis kasvanud, jõudes seni viimase, 2016. aastal EOK poolt läbi viidud uuringu kohaselt 54 protsendile täisealisest elanikkonnast. Seega ületas esmakordselt nende eestimaalaste arv, kes tegelevad regulaarselt liikumisharrastusega (jooks, rattasõit, võimlemine, pallimängud, jõuharjutused või muu) vähemalt kaks korda nädalas, nende arvu, kes tegelevad liikumisharrastusega harvem või üldse mitte. Samas tähendab see siiski, et ligi pool Eesti täisealisest elanikkonnast ei liigu regulaarselt ning on liikumisharrastusest täielikult kõrvale jäänud.

Eesti Olümpiakomitee tegeleb Eestis liikumisharrastuse edendamisega, panustades liikumisharrastuse poliitika kujundamisse, sportimistingimuste parandamisse ja eestimaalaste liikumisharrastuse alase teadlikkuse tõstmisse läbi erinevate sündmuste, kampaaniate ja programmide. EOK peamiseks koostööpartneriks liikumisharrastuse programmide elluviimisel on Ühendus Sport Kõigile.

 

Eesti Suusaliit Sõjakooli 10, ruum 305, 11316, Tallinn Telefon: +372 603 15 16 E- mail: info@suusaliit.ee
Partnerid:
FIS
Terviserajad.ee
Tehvandi Spordikeskus
Suusatades...