Kristjan Ilves
Eesti parim kahevõistleja alates 2016. aastast. 2023. a Planica talialade MM-i 4. koht.
Foto: Flawia Krawczyk
FIS Nordic Combined World Ski Champinoships in Planica (SLO) 2023

Uudised

Tõlgitud on uus uuring ehk kahevõistlus on ajas muutuv

11.08.2020

Kahevõistlus on spordiala, kus on kombineeritud nii suusahüpped kui ka murdmaasuusatamine erinevatel distantsidel. Tegu on alaga, mis on pidevas arengus ning muutumises. Tänu Eesti ja Norra kahevõistluskoondiste koostööle jõudis meieni 2019. aastal valminud kõige uuem teaduslik uurimustöö, mis on tehtud Norra olümpiasportlaste baasil. Doktoritöö „Kahe äärmuse samaaegne optimeerimine: maailmatasemel kahevõistlejate jõudlus-, füsioloogilised ja treeningnäitajad“ on kirjutanud Vegard Rasdal Norra Teadus- ja Tehnikaülikoolis. Uurimustöö tõlgiti Kultuurkapitali ja Luisa Tõlkebüroo abiga 2020. a kevadel eesti keelde ning niimoodi jõudis värske uuring ka meie kahevõistlejate treeneriteni.

Kahevõistlejate treener Andrus Ilves kinnitab: „Tegu on ühe põhjalikuma uuringuga, mis on tehtud viimasel aastakümnel tipptasemel kahevõistlejate kohta maailmas.“ Ilves on seisukohal, et värske uuringu väärtus on suur ja lisab, et tal on väga hea meel, et nimetatud uurimistöö sai Eesti Suusaliidu ning suusahüpete ja kahevõistluse alajuhi Rauno Loidi poolt tõlgitud eesti keelde. Andrus Ilves soovitab ka teistel kahevõistluse treeneritel ja kõigil tippu pürgivatel kahevõistlejatel ning suusahüppajatel tõlgitud väitekiri läbi lugeda. Samuti loodab Ilves, et sellest tööst saab piisavalt mõtteainet, kuidas planeerida kahevõistleja treeninguid ning kui suur on töömaht ja raskus, et saada tippkahevõistlejaks.

 

Käesolev doktoritöö koosneb neljast uuringust. Esimene neist uuris spordialapõhiste laboratoorsete võimete ning suusahüppe, murdmaasuusatamise ja kahevõistluse üldsoorituse vahelisi seoseid maailmakarikavõistlustel. Teine uuring võrdles maailmatasemel kahevõistlejate spordialapõhiseid laboratoorseid võimeid ja iga-aastast treeningut suusahüpetele ja murdmaasuusatamisele keskendunud sportlastega. Kolmas ja neljas uuring kirjeldasid maailmatasemel kahevõistlejate iga-aastasi ja pikaajalisi treeningperioode.  Väitekirja neljas uuringus osales vabatahtlikult kokku 27 maailmakarikavõistluste sportlast.

 

Oluline on olla kursis, milline on tänapäevane kahevõistluse maailm ning kuidas treenivad maailma tipptasemel sportlased. Väga tähtsal kohal on teadmine, milline on spordiala kõige värskem treeninginfo, mida erinevad uuringud meile võimaldavad spordiala jätkusuutlikumaks muutmiseks.

 

Tutvu väitekirjaga „Kahe äärmuse samaaegne optimeerimine: maailmatasemel kahevõistlejate jõudlus-, füsioloogilised ja treeningnäitajad“ Vegard Rasdal, Norra Teadus- ja Tehnikaülikoolis

Eesti Suusaliit Sõjakooli 10, ruum 305, 11316, Tallinn Telefon: + 372 603 15 16 E- mail: info@suusaliit.ee
Partnerid:
FIS
Tehvandi Spordikeskus
Suusatades...
   
Kasutame veebilehel lisaks tehnilistele küpsistele ka Statistika- ja Reklaamküpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku Statistika- ja Reklaamküpsiste kasutamiseks.
Vaata küpsiste kasutamise kohta täpsemat infot siit.