Foto: Karli Saul

Uudised

Euroopa noorte olümpiafestivali avapäeva Sarajevo mägedes kimbutas suur lumetorm

12.02.2019
Foto: EOK

Esmaspäeval peeti Sarajevos talvise Euroopa noorte olümpiafestivali esimene võistluspäev, kus ilm otsustas pakkuda võistlejatele erilisi elamusi. Kogu hommiku vältas paduvihm, mis tegi seejärel umbes 10 minuti jooksul ülemineku nii suureks lumetormiks, et see meenutas suisa 1984. aasta Sarajevo taliolümpiat tabanud tormi, kus 30km murdmaadistantsil sadas pooleteise tunni jooksul maha mitukümmend sentimeetrit lund ning sportlased ei näinud radagi.

 

 

 

Olümpiafestivalil ootas murdmaasuusatajaid keskmäestikus, merepinnast 1270m kõrgusel Igmani mäel väga tehniline rajaprofiil, mis nõudis sportlastelt pidevat tähelepanelikkust, oskuslikkust, sitkust ja isegi julgust. 2,5km pikkustel ringidel paiknesid järjest erinevad tõusunurgad, järsud pöörded, äkilised laskumised. Hetkelisi puhkevõimalusi ei tekkinud isegi laskumistel, sest kiirel ja tehnilisel laskumisel hoogu pidurdades kuluksid kohe sekundid. Vastupidavust mõjutas ka keskmäestikus viibimine. Lisada siia ebatavalised ilmastikuolud, kus palju mängib suusk, ning ongi unikaalne võistluskogemus.

 

Esimestena läksid starti murdmaasuusatamise neiud, kes läbisid neidude jaoks üsna ebatavalise distantsi – 7,5km klassikat. Samuti ebatavaline oli ilm – kolm tundi järjest nii soojendusel, suuskade testmisel kui ka võistlusel kallas lakkamatult paduvihma. Sellised olud olid ebatavalised lõviosale võistlejatele. Kuid sportlasi see ei morjendanud – kes on juba starti tulnud, läheb vastu kõigele nii nagu oskab ja võimed lubavad.

 

Eesti tüdrukud sõitsid end protokollis keskele. 78 sportlase seas teenis Kaidy Kaasiku täna 35. koha (28:59.1), Johanna Udras 39. koha (29:23.3) ning Keidy Kaasiku 40. koha (29.24.4). Kaksikvõit läks Šveitsi, võitjaks tuli Anja Weber (25:22.5).

 

Seejärel läksid 10km klassikat sõitma poisid, kuid võis juba prognoosida, et keset sõitu tuleb drastiline ilmamuutus. Nii läkski. Paduvihm vahetus üksnes umbes 10 minuti jooksul lumetormi vastu. Eesti poisid jõudsid lumesajuta sõita paar ringi. Albert Unn sai 49. koha (35:12.2), Aleksander Tamm 59. koha (35:56), Karl Sebastian Dremljuga katkestas. Startis 88 sportlast, koore riisusid ehk kolmikvõidu võtsid prantslased, kellest kaks olid startinud esimeste seas. Võiduaeg 30:37.8 kuulus Florian Perezile.

 

Eesti Olümpiakomitee lähetas kuni 15. veebruarini Sarajevos toimuvale talvisele Euroopa noorte olümpiafestivalile 17-liikmelise koondise neljal alal: iluuisutamine, laskesuusatamine, murdmaasuusatamine ja mäesuusatamine. Teisipäeval võistlevad murdmaasuusatajad neiud 5km ja noormehed 7,5km  vabatehnika sõidus, oma olümpiafestivali debüüdi teevad laskesuusatajad – noormehed 7,5km spindis ja neiud 6km ning mäesuusataja Erik Sume slaalomis.

 

Eesti koondisesse Euroopa noorte olümpiafestivalil kuuluvad:

  • Iluuisutamine: Eva-Lotta Kiibus ja Mihhail Selevko
  • Laskesuusatamine: Kerstin Ojavee, Lisbeth Liiv, Gerda Narusk, Markus Rene Epner, Tuudor Palm, Markus Faster, Joosep Perv
  • Murdmaasuusatamine: Keidy Kaasiku, Kaidy Kaasiku, Johanna Udras, Aleksander Tamm, Albert Unn, Karl Sebastian Dremljuga    
  • Mäesuusatamine: Carmen Piho, Erik Sume            

 

Eesti koondist riietavad Salomon ja Monton.

 

Koondise käekäigu ja tegemistega Sarajevos saab end kursis hoida:

 

EOK erilehel: www.eok.ee/sarajevo-2019

EOK Instagrami lehel: olympiafann www.instagram.com/olympiafann

EOK Facebooki lehel: Olen Olümpiafänn www.facebook.com/Olympiafann

Ametlikud tulemused: https://eyof2019.net/en/result.php

 

Iga kahe aasta tagant peetaval talvisel Euroopa noorte olümpiafestivalil võistlevad sõltuvalt alast seekord sportlased sünniaastatega 2000-2004. Tänavuses programmis on spordiala: curling, iluuisutamine, jäähoki, kiiruisutamine, laskesuusatamine, lumelaud, murdmaasuusatamine, mäesuusatamine.

 

Läbi aastate on Eesti noortekoondis võitnud talialade olümpiafestivalilt kuus medalit – Kristo Siimer teenis 2017. aastal laskesuusasprindis hõbemedali, laskesuusataja Tuuli Tomingas 2013. aastal pronksmedali, Viktor Romanenkov 2009. aastal iluuisutamises kuldmedali, Katrin Šmigun 1995. aastal hõbemedali ning Kristina Šmigun võitis 1993. aastal hõbe- ja pronksmedali.

 

Eesti spordi katusorganisatsioonina seisab Eesti Olümpiakomitee ausa mängu põhimõtete ja olümpiaväärtuste eest. EOK tagab tippsportlaste ettevalmistuse ja osalemise tiitlivõistlustel, viib ellu noorsportlastele suunatud järelkasvuprogramme ning suurendab positiivsete eeskujude kaudu liikumisharrastuse kandepinda. EOK toetajad on Paf, Coop, ERGO, JCDecaux, Monton, NIKE, Olympic Casino, Salomon, Sportland, Toyota ja USS Security.

Eesti Suusaliit Sõjakooli 10, ruum 305, 11316, Tallinn Telefon: + 372 603 15 16 E- mail: info@suusaliit.ee
Partnerid:
FIS
Tehvandi Spordikeskus
Suusatades...
   
Kasutame veebilehel lisaks tehnilistele küpsistele ka Statistika- ja Reklaamküpsiseid. Valides "Nõustun", annad nõusoleku Statistika- ja Reklaamküpsiste kasutamiseks.
Vaata küpsiste kasutamise kohta täpsemat infot siit.