Teade Põhjamaade Noorte Meistrivõistluste kohta
Pika ajalooga Põhjamaade Noorte Meistrivõistlusi enam ei toimu.
Taust
Põhjamaade Noorte Meistrivõistlusi (edaspidi PMNMV) on korraldatud alates 1975. aastast Skandinaavia riikide suusaliitude koostöös.
Sündmuse eesmärk on pakkuda noortele esmast rahvusvahelise võistlemise kogemust, võimalust tutvuda Põhjamaade suusaalade eripäradega ning valmistuda tulevasteks suurvõistlusteks, nagu juunioride maailmameistrivõistlused ja täiskasvanute võistlused.
Sündmus on justkui koopia Põhjamaade suusaalade maailmameistrivõistlustest, hõlmates kõiki alasid: suusahüppeid, kahevõistlust ja murdmaasuusatamist. Sündmus võiks eelistatult toimuda ühes keskuses ning ajakava peaks võimaldama erinevatel aladel üksteise tegemistega tutvuda.
On suusaliite, kel puuduvad võimalused sündmuse korraldamiseks, mistõttu on korraldajateks seni olnud Norra, Rootsi, Soome ja Eesti. Teised Skandinaavia riigid ja USA on kaasa löönud osalejatena.
Viimastel aastatel on püütud kaasata ka Kesk- ja Ida-Euroopa riike, kuid nende osalus on olnud vähene.
Tänane olukord
21. sajandi algusest on rahvusvaheliste juunioride tasemel võistluste arv märkimisväärselt kasvanud. Peaaegu kõik suusaliidud korraldavad FIS tasemel juunioride võistlusi ning enamikel regulaarselt võistlevatel juunioridel on aktiivne FIS kood ning nad koguvad FIS punkte.
Lisaks korraldavad Euroopa riikide olümpiakomiteed Euroopa noorte olümpiafestivali (EYOF) ning Rahvusvaheline Olümpiakomitee noorte olümpiamänge (YOG).
Ühtlasi on FIS tõstnud Põhjamaade noorte maailmameistrivõistluste tähtsust ning kandes võistlusi üle televisiooni vahendusel.
Kõigi nende arengute tulemusel on Põhjamaade Noorte Meistrivõistluste tähtsus vähenenud ning ürituse korraldajate leidmine on muutunud üha keerulisemaks. Näiteks on Rootsi suusaliidul olnud raskusi ürituse korraldamisega ühes keskuses. Samuti on väga keeruline leida sobivat kuupäeva, mil kogu „Põhjamaade pere“ saaks osaleda, kuna vabu nädalavahetusi hooajal sisuliselt ei ole.
Arutelu all on olnud ka sündmuse majanduslik olukord. Põhjamaade Noorte Meistrivõistlused ei ole korraldaja jaoks kasumlikud ning suusaliidud peavad ürituse korraldamist rahaliselt toetama.
Viimaste aastate töö
Igal aastal koguneb Skandinaavia konverents – töörühm, kuhu kuuluvad kõik Skandinaavia piirkonna riigid, Iirimaa ja Suurbritannia –, et arutada Põhjamaade Noorte Meistrivõistluste ja murdmaasuusatamise Skandinaavia karikasarjaga seonduvat.
Põhjamaade Noorte Meistrivõistlustega seotud väljakutseid on arutatud juba mitu aastat. Lõplikku lahendust rahastuse ja huvi osas ei ole leitud.
Selle aasta kohtumisel Falunis 20.–21. mail pakuti välja kolm võimalikku tulevikusuunda:
1.Jätkata PMNMV korraldamist senisel kujul. See tähendab, et kõik suusaliidud peavad panustama ürituse rahastamisse.
2. Muuta üritus suviseks treeninglaagriks. PMNMV asemel toimuks suvine kokkutulek, kus suusaliidud ja sportlased saavad koos treenida, korraldada treeningvõistlusi ja jagada teadmisi. See eeldab korraldajat ja koordineerimist.
3. Ürituse korraldamine lõpetada. Sel juhul tuleks arutada, kas eri alad korraldaksid oma eraldi „PMNMV-id“ (teise nime all).
Otsus PMNMV tuleviku kohta
Pärast suusaliitude sisearutelusid ja erinevate seisukohtade kaalumist toimus 2. juunil 2026 erakorraline veebikohtumine, kus otsustati NJC korraldamine lõpetada.
Järgmise aasta kohtumisel arutatakse, kas võistlusele on võimalik leida asendus. Selle kohta jagatakse infot 2027. aasta kevadel.
Tänuavaldus
Soovime lõpetuseks esile tõsta Norra Suusaliidu esindajat Per Nymoeni, kes koordineeris võistlusi pikki aastaid enne pensionile jäämist. Tema pühendunud töö on inspireerinud paljusid Skandinaavia noori suusatajaid ning pakkunud neile esimest rahvusvahelist võistluskogemust.
Soovime jätkata samas vaimus, küll aga uuel viisil, ning töö selles suunas algab järgmisel aastal.














